Профілактика професійного вигорання


Напевно, кожному з нас доводилося чути фразу: "Згорів на роботі". До недавнього часу ці слова сприймалися всіма не більше ніж красива метафора. Однак дослідження, проведені за останні десятиліття, довели реальність існування цього явища, що отримало назву "синдром професійного вигорання". По своїй суті, прояви професійного вигорання дуже схожі на стан хронічного стресу і психічного перевантаження, і його ядром є емоційне виснаження особистості.
Професійне вигорання – це синдром, що розвивається на фоні хронічного стресу і ведучий до виснаження емоційно-енергетичних і особистісних ресурсів працюючої людини.
Синдром професійного вигорання – найнебезпечніша професійна хвороба тих, хто працює з людьми: соціальних працівників, вчителів, психологів, менеджерів, лікарів, журналістів – всіх, чия діяльність неможлива без спілкування. Специфіка роботи даних професій відрізняється тим, що в них присутня велика кількість ситуацій з високою емоційною насиченістю і складністю міжособистісного спілкування, і це вимагає від спеціаліста значного внеску до вдосконалення довірливих відносин і уміння управляти емоційною напруженістю ділового спілкування.
Професійне вигорання виникає в результаті внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної "розрядки"або "звільнення" від них. Воно веде до виснаження емоційно-енергетичних і особистісних ресурсів людини. Нарешті, важливою відмінною рисою людей , стійких до професійного вигорання, є їх здатність формувати і підтримувати в собі позитивні, оптимістичні установки та цінності як щодо самих себе, так і інших людей та життя взагалі.
З метою профілактики професійного вигорання, директором Святошинського районного у м. Києві центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олександрою Дружинською, було проведено із спеціалістами Центру творче заняття – майстер-клас за технікою декупаж, на якому фахівці змогли переключити свою увагу, включити творчість, уяву, фантазію та відволіктись від робочих питань. Заняття сприяло зняттю напруги та релаксації, трансформації негативних думок та переконань, регуляції емоційного стану, пошуку та накопиченню внутрішніх ресурсів. З позитивним настроєм спеціалісти Центру закінчили робочий тиждень та з новими силами продовжили роботу. Такі заняття стануть хорошою традицією для профілактики професійного вигорання спеціалістів.
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді