Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Профілактика сказу

Опубліковано 26 червня 2020 року о 09:18
фото

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) — гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи.

Збудником хвороби є нейротропний вірус, що довго зберігається в холодну пору року в неприбраних трупах тварин, які загинули від сказу.

Джерелом інфекції є хворі тварини, головним чином вовки, лисиці, собаки і кішки. Крім диких тварин, собак і котів сказ можуть передавати щурі та миші, домашні тварини (коні, велика рогата худоба, птахи). Свійські тварини заражаються на сказ від диких тварин – лисиць, борсуків, єнотів, куниць, тхорів, ласок, вовків. Небезпечні укуси кажана.

Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

У початковій стадії (1-2 доби) у тварин змінюється поведінка, з’являється тривога, занепокоєність, лякливість. З часом з’являється збудження, агресія, бажання кусати все, що трапляється на шляху, ковтати неїстівні предмети. їжа, яку тварина ковтає, немовби застрягає в горлі, складається враження, що вона вдавилася. Відчуваючи велику спрагу, тварина не може ковтати воду. Через 4-5 діб з’являються паралічі, квола хода, з рота тече слина, звисають вуха та хвіст, голос стає хриплим, або беззвучним. Тварина вмирає не пізніше 7 доби від початку захворювання. Хвороба може протікати в так званій “тихій” формі, коли стадія збудження відсутня і хвороба стає помітною лише при появі паралічів.

Інфікування людини сказом відбувається здебільшого через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. З рани збудник проникає в центральну нервову систему. Щоближче до голови місце проникнення віруса, то воно небезпечніше. Особливо небезпечні укуси в голову і шию.

 

Хвороба має три періоди:

Продромальний (період провісників). Триває 1-3 дні. Супроводжується підвищенням температури до 37,2-37,3°С, пригніченим станом, поганим сном, безсонням, занепокоєнням хворого. Біль у місці укусу відчувається, навіть якщо рана зарубцювалась.

Стадія порушення. Триває від 4 до 7 днів. Виражається в різко підвищеній чутливості до найменших подразнень органів чуття: яскраве світло, різні звуки, шум викликають судоми м'язів кінцівок. Хворі стають агресивними, буйними, з'являються галюцинації, марення, відчуття страху.

Стадія паралічів. Настає параліч очних м'язів, нижніх кінцівок. Важкі паралітичні розлади дихання викликають смерть. Загальна тривалість хвороби 5-8 днів, зрідка 10-12 днів.

З метою попередження сказу ветеринарною службою ведеться боротьба зі сказом серед собак, знищення бродячих тварин, профілактична вакцинація свійських тварин.

При несвоєчасно проведених щепленнях, які здійснюються після укусу інфікованої тварини, хвороба закінчується смертю.

Остерігайтесь укусів домашніх та бездомних тварин. Якщо виникла ситуація з покусами тварин, не займайтесь самолікуванням, а негайно звертайтесь за медичною допомогою до лікаря.

 

Джерело: відділ охорони здоров’я Святошинської РДА


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux