"Образ пташки в народній традиції" - тема чергового дистанційного заняття в гуртку "Писанкарик" ЦПР Святошинського району
Тема чергового дистанційного заняття в гуртку "Писанкарик" (керівник Проценко Людмила Іванівна) - "Образ пташки в народній традиції". Сьогодні навчаємось виготовляти пташок з кольорового паперу.
Саме в ці дні птахи повертаються з вирію і шукають собі місця для гнізд. Уявіть собі на хвилину, що в наших садах, лісах не стало птахів, не чути їх мелодійного співу. Такий ліс чи парк став би мертвим, сумним, глухим. Бо птахи - наші друзі, і ми дуже любимо спостерігати за ними та слухати їх спів.
З давніх-давен люди спостерігали за птахами. З птахами люди пов’язували різноманітні прикмети та явища у природі. І тому образ пташки назавжди увійшов в скарбницю усної народної творчості.
Традиційно в українській родині тато називає маму -- „голубкою”. Маленьку дитинку батьки називають – „пташенятком”. Гарну дівчину - „павою” ,а парубка – „орлом”. Птахи – персонажі українських казок, пісень, повір’їв, дитячих ігор, приказок, загадок, лічилок, скоромовок, примовок. Примовки - це невеликі яскраві словесні картинки, що сприяють розумовому та емоційному становленню дитини. Ось, наприклад:
Пташка прилетіла, на віконце сіла.
Ой ходьби не полетіла!
Сиди, пташко, не літай!
Полетіла... . Гай! Гай! Гай!
Польові дослідження відомого етнографа Романи Кобальчинської донесли до нас традицію на Буковині розвішувати паперових пташок в саду. Це було ніби запрошенням для перелітних птахів, щоб ті оселялись саме тут.
Джерело: ЦПР Святошинського району.