«Робота та соціальний захист – от що наразі потрібно людям. Завдання служби зайнятості – надати їм відповідну допомогу»
Сьогодні Україна зіштовхнулася із найгіршою у своїй історії кризою не тільки за останні 23 роки, але й від 1918 року. Економіка країни потребує заходів щодо стабілізації макроекономічних показників. Необхідно термінове проведення реформ, перезавантаження влади. В такій складній ситуації додатково Україна переживає агресію Росії, анексію Криму та стоїть перед загрозою суверенітету та територіальної цілісності держави.
«В цих практично військових умовах роль Державної служби зайнятості дуже важлива в питанні стримування соціальної напруги. Робота та соціальний захист – от що наразі потрібно людям. Завдання служби зайнятості – надати їм відповідну допомогу», - переконана директор Святошинського районного Центру зайнятості Тамара Володимирівна Олефір.
- Тамаро Володимирівно, в ситуації, що сьогодні склалась у державі чи можна очікувати зниження попиту на робочу силу та скорочення чисельності працюючих, і до яких ризиків у сфері зайнятості населення нам треба бути готовими?
Т.О.: Сьогодні можна виокремити кілька аспектів, які характеризують ситуацію на ринку праці. По - перше, з початку року різко зросла реєстрація громадян в районному центрі зайнятості. На обліку в Святошинському РЦЗ з початку року перебувало 2176 безробітних громадян (для порівняння у 1 кварталі 2013 року на обліку перебувало 1757 безробітних). З них 312 особи – вивільнені у зв'язку зі змінами в організації виробництва, 887 – звільнені за угодою сторін (а фактично звільнених через згортання чи падіння виробництва, зміни у виробництві, оптимізації кількості працівників, тощо).
Серед зареєстрованих безробітних:жінки – майже 59,6%; молодь – 41,8%; особи, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню – 33,3%. Серед осіб, які звертаються до районного центру зайнятості - переважна більшість (75,4%) – службовці. За групами професій - більше третини – особи, які займали керівні посади, майже 50% - економісти, інженери, юристи, фахівці, бухгалтери, адміністратори, секретарі тощо. А вакансії переважно пропонуються для робітників.
По-друге, своєрідним наріжним каменем, відокремлено стоїть питання пошуку вакансій та взаємодії з роботодавцями. Без реальнихвакансій, ми не зможемо допомогти людям, в тому числі переселенцям з Криму. А це саме те, що від нас чекають. До речі з 1 березня поточного року зареєструвались в Святошинському районному центрі зайнятості 8 мешканця АР Крим, яким надаються передбачені законодавством послуги зі сприяння працевлаштуванню, та виплати допомоги по безробіттю.
Для того, щоб працевлаштовувати людей необхідна інформація про вакансії від роботодавців. Я хочу наголосити, що ми готові та відкриті до співпраці з роботодавцями, з метою укомплектування вакансій та підвищення зайнятості населення.
- Якщо проаналізувати попит і пропозиції на ринку праці, то дефіцит яких вакансій відчувається найбільше?
Т.О.: Відчувається дефіцит вакансій для бухгалтерів, економістів, інженерів, юристів, менеджерів, адміністраторів, разом з цим, не вистачає лікарів, сестер медичних, продавців, кухарів, слюсарів, малярів, двірників, прибиральників.
- А яку роботу центр зайнятості проводить для забезпечення збалансованості між професійними інтересами, можливостями громадян та потребами суспільства?
Т.О.: З початку року послугами спеціалістів з профорієнтаційної роботи скористались 4121 особа, з них 2061 особа – незайняте населення та 2060 – зайняте населення.
З метою підвищення конкурентоздатності на ринку праці шукаючих роботу громадян спеціалісти центру зайнятості систематично проводять семінари з техніки пошуку роботи для осіб, що звертаються до центру зайнятості з питань працевлаштування, в першу чергу для молоді. Поетапне формування професійної спрямованості клієнтів, активізація їх зусиль в пошуку роботи забезпечується наданням широкого спектру профорієнтаційних послуг.
У Святошинському центрі зайнятості з метою підвищення конкурентоздатності осіб на ринку праці, проходять семінари з основ підприємницької діяльності. З початку року було проведено 9 семінарів «Як розпочати власний бізнес?», «Від бізнес ідеї до власної справи», які відвідали 127 осіб. Загалом протягом 1 кварталу 2014 року за сприянням служби зайнятості 26 осіб зареєструвалися як суб’єкти підприємницької діяльності та отримали для розвитку підприємництва 371,4 тис. грн. коштів з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Святошинським районним центром зайнятості постійно проводяться семінари для роботодавців, на яких розглядається важливість працевлаштування громадян з обмеженими фізичними можливостями. З початку року було проведено 27 таких семінарів. Також підприємствам району надається інформація про професійно-кваліфікаційний склад осіб з обмеженою працездатністю що перебувають на обліку в центрі зайнятості.
- Якими досягненнями у сфері зайнятості населення ви можете похвалитися зараз?
Т.О.: З початку року нами працевлаштовано з загальної кількості перебуваючого на обліку незайнятого населення на вільні та новостворені робочі місця 328 осіб. Також надавалась соціальна підтримка особам з обмеженими фізичними можливостями. З початку року в районному центрі зайнятості на обліку перебувало 82 особи з обмеженими фізичними можливостями, яким ведеться пошук роботи відповідно до рекомендацій МСЕК та побажань цих громадян.
З метою стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць запроваджено механізм компенсаційних виплат, пов'язаних із витратами зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для роботодавців(близько 37% нарахувань на зарплату працівника).
Законом передбачена компенсація роботодавцю 100% фактичних витрат єдиного соціального внеску, сплаченого за працевлаштованих на нові робочі місця зареєстрованих безробітних, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (так званих, квотних категорій).
Також, компенсується 100% єдиного внеску суб’єктам малого підприємництва у пріоритетних видах економічної діяльності при прийомі на нові робочі місця усіх, без винятків, зареєстрованих безробітних. Ці компенсаційні виплати здійснюються протягом одного року за умови, що безробітні працевлаштовані на нові робочі місця за направленням служби зайнятості та працюватимуть не менше, ніж два роки.
З початку року від роботодавців району отримано 17 заяв щодо компенсації єдиного соціального внеску за працевлаштування безробітних на нові робочі місця, по 16 заявам прийнято позитивне рішення і розпочато компенсування витрат.
Служба зайнятості здійснює професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації безробітних громадян, за конкретним замовленням роботодавців.
- А якщо роботодавець не може підібрати персонал, який би відповідав його вимогам у якісно-професійному плані та був здатний виконувати роботи, що забезпечують конкурентоспроможність продукції, робіт чи послуг, служба зайнятості може допомогти йому підготувати необхідні кадри з числа безробітних громадян?
Т.О.: Безперечно. Професійне навчання організовується державною службою зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності.
Одним із різновидів підвищення кваліфікації, що пропонується службою зайнятості, є стажування. Стажування має на меті отримання практичних умінь і навичок щодо виконання обов’язків на посаді, на яку претендує безробітний. Стажування може проводитись безпосередньо на підприємстві, в установі чи організації.
Стажування можливе як для спеціалістів, так і для робітників, його термін встановлюється від 3 днів до 3 місяців залежно від складності професії. З початку року за направленням служби зайнятості навчалися 265 безробітних громадян, які зареєстровані в Святошинському РЦЗ.
Загалом спеціалістами районного центру зайнятості вживаються всі передбачені законодавством заходи по наданню соціальних послуг та матеріального забезпечення незайнятому населенню з метою укомплектування вакансій та скорішого повернення безробітних громадян на робочі місця.
Джерело: відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю