Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Що потрібно знати про захворювання молочної залози

Опубліковано 28 жовтня 2014 року о 16:26
фото

Захворювання молочної залози поза вагiтнiстю, що об'єднуються загальним термiном "мастопатiя", називають ще дисгормональними дисплазiями, кiстозним фiброаденоматозом, хворобою Реклю, хворобою Вельямiнова, хворобою Шимельбуша, фiброзно-кiстозною мастопатiєю (ФКМ), тощо. 

Iснує велика кiлькiсть класифiкацiй мастопатiй, кожна з яких бiльш-менш повно вiдображає прогресивнi (гiперплазiя, пролiферацiя часточок, протокiв, сполучної тканини) i регресивнi (атрофiя, фiброз, кiстоутворення) змiни.
За визначенням ВООЗ (1984р.), мастопатiя — це фiброзно-кiстозна хвороба, яку характеризує спектр пролiферативних i регресивних змiн тканини залози з ненормальним спiввiдношенням епiтелiального i сполучнотканинного компонентiв.

У клiнiчнiй практицi використовують класифiкацiю фiброзно-кiстозної мастопатiї, у якiй видiляють дифузнi й вузловi форми, що виявляються на рентгенограмах, при ультразвуковому скануваннi i морфологiчному дослiдженнi.
Вузлова форма фiброзно-кiстозної мастопатiї характеризується змiнами, що описанi вище, але вони мають локальний характер у виглядi одиничних або кiлькох вузлiв.

До доброякiсних утворень молочної залози вiдносять фiброаденоми, якi макроскопiчно являють собою щiльний округлий, добре окреслений вузол, оточений капсулою. Пальпаторно вона визначаїться у виглядi щiльного, гладенького утвору, не зв'язаного зi шкiрою, що легко змiщується. Частiше зустрiчається у молодих осiб.

Інші захворювання молочної залози

Аденома трапляється досить рiдко, клiнiчно не вiдрiзняється вiд фiброаденоми.

Листоподiбна фiброаденома (фiлоїдна фiброаденома) - досить рiдка пухлина. Вона чiтко вiдокремлена, має гладеньку або полiциклiчну поверхню, щiльноеластичну або неоднорiдну консистенцiю, при якiй щiльнi дiлянки чергуються з осередками розм'якшення. Розмiри можуть варiювати вiд невеликих до гiгантських.

Дисгормональнi процеси у жiночому органiзмi часто призводять до виникнення кiст. Це надмiрне розростання сполучної тканини протокiв i оточуючої строми, що спричиняє застiй секрету у протоках. Найчастiше кiсти з'являються у жiнок вiком 35-50 рокiв. З початком менопаузи кiсти звичайно регресують, але вони можуть з'являтись та збiльшуватись у розмiрах i на фонi прийому гормональної замiсної терапiї естрогенами та стероїдами. Вони можуть бути одиничними або численними, одностороннiми та двустороннiми.

Галактоцеле - це кiста, яка з'являється в молочній залозі в перiод вагiтностi або лактацiї. Вона формується в результатi обструкцiї одного або декiлькох молочних протокiв i в своїму складi мiстить молоко. Стаз молока може призвести до швидкого розвитку маститу або абсцесу. Якщо кiста продовжує iснувати пiсля перiоду лактацiї, то можлива її трансформацiя в шоколадну кiсту. При мастопатiї з гiперпластичними процесами в протоках i кiстах у жiнок старше 45 рокiв ризик розвитку раку зростає в 2,6 рази, при наявностi атрофiчних змiн - у 6 разiв.

Так, за 9 місяців 2014 року захворіло 112 жінок (на 100 тис. жіночого населення – 64,3%) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року – 86 жінок (на 100 тис. населення – 50,4%). По місту Києву за 9 місяців 2014 року захворіло 55,9% жінок.

 

Джерело: КНП «Консультативно-діагностичний центр» Святошинського району м. Києва


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux