Сказ – смертельне захворювання


Сказ є зоонозом номер один у світі. Відповідно до оцінки ВООЗ, він входить у п’ятірку найбільш небезпечних хвороб, спільних для людей і тварин, що завдають значні соціально-економічні збитки.
Існує 2 типи осередків сказу: природний (дикий) і міський. Джерелом збудника інфекції в осередках дикого сказу є дикі тварини: лисиці, вовки, скунси, песці, миші-полівки, летючі миші. В осередках міського сказу головним джерелом інфекції є собаки, коти, корови, коні, свині.
Вірус у великій кількості міститься у слині заражених тварин, з’являючись у ній за 7 - 10 днів до розвитку клінічних проявів хвороби.
Сказ передається парантерально, звичайно під час укусу або ослинення пошкодженої шкіри твариною, рідше при знятті шкур з трупів хворих тварин.
Після інкубаційного періоду (у людей до 1 року) захворювання у людини розпочинається з невралгічного болю по ходу нервів у місці укусу, нудоти, блювоти. Ураження дихального і судинорухового центру викликає зупинку серцевої діяльності й дихання. Смерть наступає в усіх випадках сказу на 4 - 6 добу від початку захворювання. Лікування сказу немає.
За даними ДУ «ЦГЗ МОЗ України», незадовільна епізоотична ситуація щодо сказу в Україні сприяє виникненню захворювань людей при невиконанні необхідних заходів його профілактики.
За літньо-осінній період 2018 року в країні зареєстровано 1020 випадків сказу серед тварин, що в 1,2 раза більше, ніж у 2017 році.
Найбільш неблагополучними щодо захворювання на сказ були Вінницька, Запорізька, Чернігівська, Донецька, Кіровоградська і Сумська області.
У Київській області зареєстровано 50 випадків сказу (13 собак, 25 котів, 10 лисиць, 1 куниця, 1 ВРХ).
У листопаді 2018 року зареєстрований випадок захворювання на сказ жительки Городоцького району Львівської області. Захворювання пов’язане з покусами власним домашнім собакою.
По Святошинському району м. Києва за 2018 р. зареєстровано 267 осіб, які звернулись за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, 23 постраждалим (8,6%) призначені антирабічні щеплення у зв’язку з відсутністю можливості встановлення 10-денного ветеринарного спостереження за тваринами, що нанесли укуси.
Згідно з прогнозом на весну – літо 2019 р. вся територія країни є неблагополучною щодо сказу тварин , що дозволяє зробити епідеміологічний прогноз на весь 2019 рік як несприятливий.
Профілактика сказу, у першу чергу, спрямована на зниження захворюваності серед тварин і обмеження ймовірності укусу бродячими та дикими тваринами людини. Велике значення у цій роботі має і боротьба з безпритульними тваринами.
Домашні тварини в обов’язковому порядку підлягають плановій вакцинації від сказу.
Але найбільш важливим стає термінове звернення громадян за медичною допомогою у зв’язку з нападами тварин та з’ясування можливості передачі цих тварин під нагляд ветеринарної служби.
Первинно рану необхідно промити 20% мильним розчином, не зупиняючи кровотечу, обробити антисептиками, накласти асептичну пов’язку, після чого слід негайно звернутись до медичного закладу.
У Святошинському районі антирабічна допомога надається в травматологічному пункті Київської міської клінічної лікарні № 7 (вул. Котельникова, 35, тел. 424-74-71).
Джерело: Голосіївський МВЛД.