Сьогодні відзначається День української писемності та мови


9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови. Символічно, що свято розвитку державної мови відзначається в Україні 9 листопада — за православним календарем, у день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія.
У цей день 1997 року Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови» на підтвердження важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, що проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників понад 5 млн з 20 країн світу. Сьогодні о 00:00 стартував ХХІІ Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.
Цього дня проводяться тематичні заходи в освітніх установах, а також на Українському радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть узяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
З історії створенні української мови:
День писемності та мови в Україні не випадково відзначають у свято вшанування пам'яті автора "Повісті временних літ", адже саме преподобного Нестора вважають "батьком української словесності". Сенсом всього його життя була книжкова справа. У 17 років Нестор прийшов до Києво-Печерської Лаври послушником. На початку XII століття він створив літопис, в якому охопив події, починаючи від біблійних часів і до XI століття. Його написання зайняло близько 20 років. Нестор також був автором писань про житіє Бориса і Гліба, Феодосія Печерського. Помер літописець у 1114 році і був канонізований церквою в сані Преподобного.
На сьогоднішній день ведуться дослідження походження української писемності. Існує версія, що на території України було кілька її варіантів. У Північному Причорномор'ї користувалися абеткою, схожою на грецьку та латину, а в східних регіонах - значками сарматів, які мали схожість з грузинської азбукою.
Сучасна літературна українська мова з'явилася у XVIII столітті. Першим твором, написаним з її використанням, вважається "Енеїда" І.П. Котляревського. Остаточно закріпив розмовну українську мову в літературних творах поет Т.Г. Шевченко.