Святошин готується до урочистого вшанування пам’яті жертв катастрофи на Чорнобильській АЕС
Чорнобиль... Чорний біль нашої землі. І скільки б не минуло років, все одно це слово полум’янітиме чорним вогнищем скорботи, а сумні дзвони Чорнобиля щороку стукатимуть в наші серця, змушуючи зупинитись і озирнутись в той страшний 1986-й...
26 квітня в Україні відзначатимуть 28-му річницю наймасштабнішої техногенної трагедії - аварії на Чорнобильській АЕС.
Рівно стільки років минуло з того часу, коли йшла битва незахищених людей із радіацією, яка не завершилась й по сьогоднішній день. Дні самопожертви, дні страху, які вразили весь світ. Вже 28 років «мирний» атом завдає непоправної шкоди здоров’ю людей в Україні. 28 років живуть між життям і смертю ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС.
26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, в результаті вибуху реактора і його подальшого руйнування, відбувся могутній викид радіоактивних речовин. Сила вибуху склала 300 Хіросім. Катастрофа на Чорнобильській АЕС вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики.
Радіоактивна хмара від аварії призвела до забруднення більш ніж 145 тис. кв. км. території України, Республіки Білорусь і Російської Федерації. У результаті Чорнобильської катастрофи постраждало майже 5 мільйонів людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тисяч населених пунктів, з них в Україні – 2293 населених пунктів з населенням приблизно 2,6 млн. людей.
30-кілометрова зона навколо станції виявилася зараженою радіацією. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях.
Із зони ураження було евакуйовано біля 200 тисяч осіб.
Кількість жертв і постраждалих в результаті чорнобильської трагедії невідома й досі. Про "інцидент на АЕС" у той день повідомили лише маленькою заміткою на останній шпальті однієї з радянських газет: радянське керівництво довго замовчувало факт катастрофи, тому 1 травня люди, нічого не знаючи, вийшли на травневий мітинг. Про масштаби трагедії світ дізнався лише через кілька діб.
Всі ці дні наслідки аварії ліквідували пожежники, солдати-строковики і добровольці без якого-небудь захисту від радіації, про яку ліквідатори тоді навіть і не підозрювали. А евакуювати жителів із зараженої зони почали тільки через три доби.
За даними організації Союз "Чорнобиль", з 600 тисяч ліквідаторів 10% померло, а ще 165 тисяч стали інвалідами.
Волею долі, ми досі мешкаємо у тій державі, де знаходиться епіцентр атомної катастрофи – Чорнобильська АЕС. Свято бережемо пам'ять про героїв-пожежників, перших ліквідаторів непоправних наслідків, тих, хто віддав себе до останнього подиху, до останньої краплі поту на порятунок людству, вшановуємо тих, чиє життя розділилося на «до» і «після» Чорнобиля, тих, що прийшли слідом після аварії і першими вступили в Чорнобильський пил для подолання наслідків страшного лиха.
В Святошинському районі вже завершились приготування до урочистого відзначення 28-х роковин катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Метою запланованих в районі заходів стане не лише вшанування пам’яті потерпілих від аварії та її наслідків, а й поліпшення соціального і медичного захисту громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, зокрема, передбачається забезпечення якісної диспансеризації громадян, які постраждали внаслідок аварії, лікувально-профілактичними закладами району.
25 квітня 2014 року о 12.00 біля Меморіального комплексу «Пам’ятник Жертвам Чорнобильської трагедії» на розі проспекту Перемоги та вулиці Чорнобильської відбудеться мітинг-реквієм «І мертвим, і живим, і ненарожденним».
Цього ж дня 13.00 в Храмі Святого Феодосія Чернігівського пройде молебень за здоров’я та поминальна панахида за померлими учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
25 квітня 2014 року о 20.00 біля пам’ятного знаку Прип’ятчанам (вулиця Якуба Коласа, 29) відбудеться мітинг пам’яті.
Представники районної влади, трудових колективів, громадських, партійних та релігійних організацій, представники депутатського та дипломатичного корпусів, громада району подякують за мужність тим, хто захищав людство від ядерного вогню Чорнобильського реактора. А за тими, хто пожертвував своїм життям, в районі відслужать панахиду та пом’януть хвилиною мовчання.
З 21 по 25 квітня 2014 року в загальноосвітніх навчальних закладах району відбудуться уроки пам’яті на тему «Пам’ятай Чорнобиль», Дні пам’яті загиблих в Чорнобилі, що передбачають зустрічі учнів загальноосвітніх навчальних закладів з учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, екскурсії до музею «Пам’яті Чорнобиля» (СЗШ №253 вулиця Жмеринська, 34), районний конкурс малюнків, авторських віршів та аматорського кіно (СЗШ №253 вулиця Жмеринська, 34)
Цикл заходів присвячених 28-м роковинам Чорнобильської трагедії запланований з 21 по 27 квітня в закладах культури району. Це і виставка-конкурс робіт учнів Київської дитячої школи мистецтв №5 (вулиця Симиренка, 2-а), і тематичний огляд для юнацтва «Поховані чорнобильські ліси! Не забувайте наші голоси» в бібліотеці ім. М. Рибака 22 квітня о 13.00, і вечір-реквієм для юнацтва «Чорно-білі спогади» в ЦРБ ЦБС «Свічадо» 24 квітня о 10.30.
З 24 по 29 квітня всі бажаючі зможуть відвідати книжкові виставки, розгорнуті в бібліотеках району:
- «Атомне дитя» (ЦРБ ЦБС «Свічадо»)
- виставку-спомин для юнацтва «Гіркий подих чорного полину» (бібліотека ім. Махтумкулі)
- виставку-хронологію подій для юнацтва «Поріс чорнобилем Чорнобиль, бідою нашою поріс» (бібліотека ім. О. Герцена)
- годину – реквієм «Чорнобильські дзвони над світом гудуть» (бібліотека для дітей «Книжкова світлиця»)
- годину пам’яті «Гіркота полину» (бібліотека для дітей ім.. М. Дубова)
- тематичний вечір – спомин для широкого кола користувачів «Чорнобильська катастрофа: що ми дійсно знаємо» (бібліотека «Джерело»)
- виставку дитячих малюнків «Чорнобиль - квітуче місто» (бібліотека «Промінець»).
Джерело: відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю