Центр у справах сім’ї та жінок «Родинний дім» пропонує допомогу дитячого психолога, психотерапевта
Світ маленької дитини – це світ, де не відчувається плин часу, де ще не встановлений зв’язок між взаємним впливом подій, причинами і наслідками, світ бажань і мрій. Ми, дорослі повертаємося туди у мріях і сновидіннях…
Неслухняність, страхи, тривоги і капризи, яким неможливо дати лад у молодшому віці, небажання ходити у дитячий садок чи школу, труднощі з успішністю у школі, конфлікти у стосунках з батьками і однолітками у старших дітей і підлітків – ось неповний перелік проблем, який змушує тривожитися батьків. Коли ці прояви є нормою, а коли потрібно зверталися за консультацією або курсом психотерапії?
Спробуйте відповісти на питання: Як часто і як давно відбуваються труднощі у дитини? Хоч норма і дуже умовне поняття, але все ж страхи і інші трудності минають із дорослішанням дитини. Якщо цього не відбувається, т.б. для дитини занадто складно самостійно долати завдання, що відповідають її віку – це привід проконсультуватися у спеціаліста.
Складні життєві події, як-от: розлучення, смерть близького родича чи друга, переїзд на нове місце, тяжка хвороба батьків, інші події – можуть привести до травми, що затримує розвиток дитини. У випадку, якщо Вас непокоїть, те як сильно дитина переживає втрату – доцільно звернутися за допомогою.
Чому батькам складно звернутися за допомогою? Багато людей можуть думати, що завдання психолога – тільки вказати на й так відомі проблеми. І тоді консультація фахівця може здаватися карою без надії на зміни через:
- підсилення відчуття провини, оскільки вони не справилися з вихованням дитини або розв’язанням власних проблем – і тепер змушені миритися з наслідками;
- втрату контролю над відчуттям гніву і злості на своїх батьків, адже у вихованні власної дитини їм не вдалося уникнути помилок своїх батьків;
- страх здатися слабким і безпомічним у чужих і своїх очах, а також в очах дитини;
- думок, що вони або дитина занадто погана або проблема заскладна, щоб розраховувати на якісь зміни, вони ж все вже самі спробували.
Насправді доля правди тут є у тому, що ніхто не зможе за 1 зустріч вирішити проблеми, які формувалися декілька років. В той же час 1 консультація – це один крок до усвідомлення причин обставин, що склалися і обговорення у безпечній неосудливій атмосфері засобів її подолання. Адже робота психолога – це не судове засідання.
Чим може допомогти психолог, психотерапевт дитині?
- Допомогти виразити у грі або за допомогою творчості страхи і труднощі, які турбують.
- Зрозуміти причини подій у своєму реальному житті і житті сім’ї, а також відчуття, які вони викликають.
- Навчитися справлятися з відчуттями, що бентежать, труднощами з прийняттям правил і обмежень.
Чим може допомогти психолог, психотерапевт підлітку?
- Усвідомити сенс свого життя, ціль життя і відчуття, які викликають зміни у житті.
- Зрозуміти причини своєї поведінки к своєму реальному житті і житті сім’ї, а також відчуття, які вони викликають.
- Навчитися будувати партнерські стосунки з позиції дорослий-дорослий, а не тільки дорослий-дитина.
- Научиться справляться з тривожними переживаннями і відчуттями, які переживає молода людина, стикаючись з новими завданнями.
Чим може допомогти психолог, психотерапевт батькам?
- Допомогти подолати відчуття провини і гніву для більш ефективного виконання батьківських функцій.
- Усвідомити власні моделі поведінки, які можуть викликати проблеми у поведінці або самопочутті дитини.
- Зрозуміти симптоми дитини і змін, що відбуваються у поведінці дитини через розуміння світу дитини.
- Прояснити власні проблемні взаємини між батьками та взаємини з дитиною.
Проблеми у спілкуванні з дітьми батькам допоможе вирішити Олена Коляда, психолог вищої категорії Центру у справах сім’ї та жінок «Родинний дім» Святошинського району у м Київ, член Київського осередку Української спілки психотерапевтів, тел. 050 819 59 91
Джерело: управління у справах сім’ї, молоді та спорту Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації.