Центральній районній бібліотеці ЦБС «Свічадо» - 85!
Професійний шлях довжиною у 85 років, наповнений творчими здобутками, напрацюванням професійного досвіду, збереженням та примноженням традицій, а головне – зламано всі стереотипи про бібліотеку, як книгосховище! Сьогодні Центральна районна бібліотека Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» – невід’ємна складова інфраструктури Святошинського району, мультифункціональний соціокультурний простір, який забезпечує інформаційні, соціокультурні, бібліотечно-бібліографічні та дозвіллєві потреби громади.
За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, збагачення культурної та наукової спадщини українського народу, популяризацію читання та української книги та з нагоди 85-річчя від дня заснування закладу колектив Центральної районної бібліотеки ЦБС «Свічадо» отримав Почесну Грамоту Київського міського голови Віталія Кличка.
Щиро вітаємо професійний творчий колектив Центральної районної бібліотеки із ювілеєм, нехай цей храм знань, добрих порад і цікавих історій, неймовірних подій та унікальних фактів ще довгі роки служить для кожного допитливого читача та дарує можливість відшукати ключ від будь-яких дверей.
До відома: Центральна районна бібліотека Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» Святошинського району м. Києва заснована з ініціативи киян 1938 року як масова бібліотека і розташовувалася спершу по вул. Гарматній. У роки Другої світової війни та окупації Києва її фонди зберігалися приватними особами.
1975 року установі, що базувалася в Жовтневому районі м. Києва, присвоїли ім'я російського літературного критика В. Бєлінського.
У 1977 році бібліотека переїхала у нове приміщення по вул. Р. Роллана, 13В, і набула статусу Центральної районної бібліотеки ім. В. Бєлінського Ленінградського району м. Києва. Вона об'єднувала 6 публічних бібліотек для дорослого обслуговування та одну юнацьку. У 1987 році до мережі приєдналися ще три бібліотеки для дітей.
Від 1993 року бібліотека має сучасну назву Центральної районної бібліотеки Централізованої бібліотечної системи «Свічадо».
У 2017 році ЦРБ ЦБС «Свічадо» взяла участь у пілотному проєкті «Сучасний бібліотечний простір ‒ БібліоХАБ», ініційованому Київською міською державною адміністрацією. У бібліотеці було здійснено капітальний ремонт приміщення, оновлено всі меблі й установлено сучасне обладнання.
Від 2020 року осучаснена ЦРБ ЦБС «Свічадо» працює як інноваційна соціокультурна установа з розлогим спектром функцій, в архітектурному дизайні якої дотримано вимог розумного пристосування для маломобільних груп населення. Головною відмінністю бібліотеки від інших оновлених бібліотек у місті Києві є поділ на зони, а також тактильні лінії для слабозорих, які розташовані в усьому приміщенні.
Площа приміщення ЦРБ ЦБС «Свічадо» ‒ 514 м², книжковий фонд ‒ 62,0 тис. примірників. Щорічно тут обслуговуються 7,5 тис. користувачів, кількість відвідувань за рік ‒ 30,0 тис., книговидач ‒ 104,0 тис. примірників.
У різні періоди бібліотеку очолювали: Шаїнська Ася Іонівна (1956‒1964), Федорова Лариса Йосипівна (1964‒1975), Маракуліна Тетяна Іванівна (1975‒1983), Крючківська Мирослава Дмитрівна (1983‒1992), Тімашова Валентина Миколаївна (1992‒2022).
Від 2022 року на посаді директорки ЦРБ ЦБС «Свічадо» працює Гонда Світлана Миколаївна.
У 2023 році мережа Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» складається з 10 публічних бібліотек: Центральна ‒ ЦРБ ЦБС «Свічадо»; для дітей ‒ імені Миколи Дубова, «Книжкова світлиця», «Промінець»; юнацька ‒ імені Натана Рибака; для дорослих ‒ імені Олександра Блока, імені Олександра Герцена, імені Махтумкулі, імені Василя Стефаника, «Джерело».
У рамках декомунізації протягом 2023 року тривають громадські обговорення щодо перейменування окремих структурних підрозділів ЦБС «Свічадо», а саме: комунальній установі - бібліотеці ім. М. Дубова ЦБС «Свічадо» Святошинського району міста Києва (вул. Рене Декарта,14) пропонується присвоїти назву «Бібліотека “Книжкова Галактика“ ЦБС “Свічадо“»; комунальній установі - бібліотеці ім. О. Герцена ЦБС «Свічадо» Святошинського району міста Києва (вул. Гетьмана Кирила Розумовського, 12) ‒ бібліотека імені С. М. Вакулишина ЦБС «Свічадо»; комунальній установі - бібліотеці ім. Н. Рибака ЦБС «Свічадо» Святошинського району міста Києва (вул. Петрицького, 5/9) ‒ бібліотека «Світогляд» ЦБС «Свічадо».
Нині Центральна районна бібліотека ЦБС «Свічадо», публічна бібліотека для дорослих, позиціонується як соціальний бібліохаб, де функціонують книгозбірня, інформаційний центр із доступом до інтернету; водночас бібліотека є і соціально-психологічним осередком, творчою майстернею, місцем реалізації пізнавальних проєктів, виставок та презентацій.
У бібліотеці проводять заняття волонтери Всеукраїнського руху «Єдині». Курсами підтримки з переходу на українську мову скористалося понад 100 осіб.
У вересні 2023 року перший ювілей відсвяткував Літературний клуб «Свічадо» на чолі з журналісткою Ольгою Бабчук. Ця спільнота утворилася спонтанно, але дуже вчасно, бо надала змогу читати книги рідною мовою, спілкуватися в колі однодумців, ділитися враженнями саме після вторгнення московитів у лютому 2022 року.
ЦРБ ЦБС «Свічадо» є майданчиком для презентацій творів сучасних українських письменників. Читачі зустрічалися з Сергієм Пантюком, Олександром Козинцем, Іваном Андрусяком, Світланою Вертолою та ін.
У ЦРБ «Свічадо» є відділ MiniBib ‒ окрема локація для дітей із колекцією книг, настільних ігор, а також кінозалом, де демонструються сучасні українськомовні анімаційні мультфільми.
У хабі діє проєкт «Психолог у бібліотеці», в рамках якого відбуваються сеанси казкотерапії, що сприяють подоланню страхів та тривожних станів, формуванню системи моральних цінностей у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, а також індивідуальні консультації для дітей та їх батьків.
Два роки поспіль улітку змістовним бібліотечним дозвіллям наповнюється життя понад 70 дітей із малозабезпечених і багатодітних родин та сімей, які переїхали з місць воєнних дій. Ця програма реалізується у співпраці зі Святошинським районним у місті Києві Центром соціальних служб.
Одним із найулюбленіших у бібліотеці є інтелектуально-розвивальний проєкт «БібліоКосмоЗнайко», який збирає дітей за пізнавальними лекціями про космічний простір та цікавими майстер-класами. Протягом двох років заняття відбуваються за участю фахівців Київської філії Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова.
Від 2022 року юні користувачі бібліотеки ‒ митці-початківці набувають творчих навичок із художницею. Заняття у гуртку проводяться для двох груп: молодша група ‒ діти 5‒9 років і старша ‒ діти віком від 10 років. Для дітей молодшої групи пропонуються творчі розвивальні програми: 3D papercraft (створення об’ємних фігур із паперу), малюнки-головоломки, аплікації з кольорового паперу, квілінг (виготовлення композицій зі скручених у спіралі смужок паперу), основи кольорознавства та малювання. Школярі, що відвідують старшу групу, знайомляться з базовою програмою напрямів живопису та рисунку, а саме: вивчають художні матеріали, опановують основи композиції та побудови предметів.
2023-го року в бібліотеці започатковано проєкт «DOCUDAYS SVICHADO». У рамках діяльності громадської організації «Докудейз» бібліотека долучилася до медіапросвіти громадян України з питань прав людини і надає вільний доступ до кращого українського та світового документального кіно.
Популярністю у відвідувачів користуються релаксаційні майстер-класи «Пташка Перемоги» та «Лялька-мотанка», які проводяться за участі аматорів народного мистецтва.
У ЦРБ ЦБС «Свічадо» відбулася презентація відродженої Національної абетки «Рутенія. Графіка української мови». У заході взяли участь український художник-графік, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019) Василь Чебаник; співзасновниця громадської ініціативи #інфоВАРТА, керівник та кураторка проєкту «Рутенія. Графіка української мови» Анжеліка Корнієнко; художниця, каліграфиня Марина Саркісян.
На виставкових площах бібліотеки експонувалися картини Дмитра Якутовича, Наталії Лопухової, Світлани Грам, Тетяни Захарченко, Марини Саркісян, Олени Самсонової-Гайдай, патріотичні плакати Юлії Мацвейко та Андрія Кудрявцева, а також виставки творчих робіт вихованців Київської дитячої художньої школи № 5 та Центру позашкільної роботи Святошинського району м. Києва.
Гостями бібліотеки були українська письменниця, журналістка і громадська діячка Тетяна Череп-Пероганич, головна редакторка журналу «Жінка», медіапартнера «Свічадо», Тамара Маркелова, головний редактор газети «Культура і життя», почесний краєзнавець України Євген Букет, заслужена журналістка України Марина Кінах та ін.
У співпраці з військовослужбовцями Національної гвардії України проводяться патріотичні заходи, під час яких бійці розповіли школярам про завдання, обов'язки та роль Національної гвардії під час дії воєнного стану та вторгнення ворога на нашу землю.
Актуальними у «Свічадо» є послуги з безоплатної юридичної консультації у співпраці з фахівцями Правобережного київського місцевого центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги (БПД).
Також у ЦРБ ЦБС «Свічадо» працюють курси жестової мови, які веде спеціаліст дефектолог. У книгозбірні представлено видання шрифтом Брайля. А з нагоди Всесвітнього дня доброти та Міжнародного дня незрячих за ініціативи депутатки Київради Олесі Зубрицької в ЦРБ ЦБС «Свічадо» відбувся захід для людей із порушеннями зору, що мешкають на Борщагівці. На цю зустріч була запрошена й уповноважена Київської міської ради з прав осіб з інвалідністю Леся Петрівська. Викладачі та учні Київської дитячої музичної школи № 23 підготували для учасників зустрічі концерт. Такі заходи сприяють формуванню культури інклюзивності та толерантності в українському суспільстві, а також виявленню та вирішенню нагальних проблем людей з інвалідністю.
Працівники бібліотеки постійно працюють над поповненням фондів книгозбірні: комунікують із видавництвами, письменниками, залучають грантові кошти, приймають книги від громадян. Протягом 2022‒2023 років з ініціативи ЦРБ ЦБС «Свічадо» до її фондів додано 4.0 тис. примірників книг українською мовою.
Усі послуги, що надаються і заходи, що відбуваються в ЦРБ ЦБС «Свічадо», є безплатними та загальнодоступними.
Джерело: Відділ культури Святошинської РДА.