Ускладнення та профілактика кору


Кір належить до розповсюджених інфекційних захворювань дитячого віку. У переважній більшості випадків кір протікає доброякісно при своєчасному лікуванні. Найбільшу небезпеку для здоров’я і життя пацієнта складають ускладнення, які часто з’являються в результаті даної хвороби.
Найчастішими її ускладненнями є:
- захворювання дихальних шляхів (круп, бронхіоліт, бронхіт, трахеїт, ларингіт) але вони, як правило, переносяться легко. Більш важким ускладненням є пневмонія, особливо її небезпечна різновид – інтерстиціальна гігантоклітинна пневмонія. Вона відрізняється появою інфільтратів і багатоядерних клітин у тканинах легень та важким перебігом;
- ураження центральної нервової системи (ЦНС) - енцефалопатія та коровий енцефаліт, які виникають у розпал хвороби - на 3-4-й день після появи висипки. На фоні нового підйому температури тіла виникає головний біль, нудота, блювання, порушення свідомості, які не завжди можна розпізнати через прояви інтоксикації. Можливий розвиток вогнищевої неврологічної симптоматики. Летальність від корового енцефаліту складає 10%;
- захворювання кровоносної системи. Так, по закінченню декількох днів після хвороби у пацієнтів нерідко фіксують пурпуру, тромбоцитопенію, кровотечу в порожнині рота та внутрішніх органах.
Кір представляє серйозну небезпеку для плоду. Залежно від терміну вагітності, плід може загинути або народитися недоношеним.
Профілактика кору
Прогноз при захворюванні на кір, що протікає в не ускладненому вигляді, в більшості випадків сприятливий. Проте підступність цієї хвороби полягає як раз в тому, що вона призводить до тяжких наслідків.
Треба зауважити, що найлегше на кір хворіють діти шкільного віку. Найважче переносять дорослі. У грудних дітей та літніх людей захворювання рідко проходить без ускладнень.
Враховуючи ступінь ускладнень, можливих при захворюванні, доцільно провести профілактичну вакцинацію, яка допоможе уникнути захворювання. На сьогоднішній день вакцина від даного захворювання входить в програму обов’язкової вакцинації багатьох країн світу. Дітей вакцинують два рази. Перший раз у віці до 12 місяців, і другий раз – у віці до 6 років.
Шановні батьки, якщо ваша дитина своєчасно не вакцинована проти кору, обов’язково зверніться до вашого лікаря та проконсультуйтеся з приводу введення пропущених доз.
Дорослі також можуть захворіти на кір. В дорослому віці кір переноситься значно важче, що часто призводить до серйозних ускладнень. Якщо ви не вакциновані від кору або не хворіли на кір, зверніться до лікаря та проконсультуйтеся стосовно необхідного щеплення.
У Святошинському районі забезпечення вакциною КПК станом на 15.09.2017 становить 100%.
Джерело: Управління охорони здоров’я