«В ім’я зміцнення єдності народу»: 22 січня Україна відзначає День Соборності та Свободи України
Сьогодні 22 січня українці відзначають День Соборності і Свободи України. 95 років тому, 22 січня 1919 року у Києві на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на велелюдному зібранні було урочисто проголошено Акт Злуки двох українських республік – Української народної республіки та Західноукраїнської народної республіки.
Щоправда, Західноукраїнська Народна Республіка, до складу УНР увійшла на правах федерації, а ЗУНР зберегла власну адміністрацію, уряд, парламент, армію, і навіть мала дипломатичні представництва в країнах колишньої Австро-Угорщини, а також у Німеччині та Ватикані.
І хоча єдиною Україна тоді пробула недовго, і їй не вдалося зберегти цілісність і незалежність - акт злуки став реальним втіленням споконвічної мрії українців про свою незалежну, соборну національну державу, став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації. Вперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.
І хоча акт об'єднання 1919 року виявився суто декларативним, ідея соборності продовжувала жити. І через роки в цей день 22 січня 1990 року мільйони тоді ще радянських українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.
В 1999 році Указом Президента Леоніда Кучми 22 січня було офіційно встановлено Днем Соборності України.
30 грудня 2011 року Президент України Віктор Янукович видав Указ, яким скасував Указ Президента Віктора Ющенка 2005 року про встановлення Дня Свободи України 22 листопада, та Указ Президента Леоніда Кучми 1999 року про встановлення Дня Соборності 22 січня, водночас з оголошенням 22 січня Днем Соборності та Свободи України.
Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення до етнічної і територіальної єдності. Ті вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. У розмаї жовто-синіх знамен щороку 22 січня наші сучасники поєднують живим ланцюгом злуки Схід і Захід України.
Соборність Української держави - одвічна мрія, яку наш народ плекав впродовж усієї історії боротьби за незалежну Україну. Лише соборна, незалежна і вільна держава має шанс увійти до спільноти процвітаючих європейських країн, як рівноправний партнер.
Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII - початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
Двадцяте століття залишило нам у спадок вершинні події минулого, які, віддаляючись, не втрачають своєї значущості та актуальності, потребуючи осмислення сконцентрованого в них історичного досвіду боротьби українського народу за свободу, незалежність, державність.
Саме до таких подій і належить день ухвали Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Цій даті судилося навічно вкарбуватися в історію України величним національним святом - Днем Соборності.
Відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки це наш моральний імператив берегти світлу пам'ять незліченних жертв, принесених українським народом в ім’я незалежності, соборності, державності.