Вам важко розібратися з тонкощами процедур приватизації державного житла та оформлення права власності на кооперативну квартиру?
1. Кооперативну квартиру не потрібно «приватизовувати»
«Приватизація» не має до кооперативного житла ніякого відношення. Приватизацією є відчуження квартир і житлових приміщень державного житлового фонду на користь громадян, які проживали в цих житлових приміщеннях на умовах найму (ст. 1 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду»).
Кооперативна квартира є приватною власністю кооперативу як юридичної особи, а після повної виплати членом кооперативу пайового внеску переходить в його приватну власність як фізичної особи (ст. 384 ЦКУ).
2. Власником кооперативної квартири є тільки член кооперативу, а не особи, які в цій квартирі проживають!
Право на приватизацію державного житла мають всі члени сім’ї наймача, які постійно проживають (зареєстровані) в квартирі.
В кооперативі ж право власності на житлову площу після виплати паю набуває тільки член кооперативу! Якщо пай виплачувався в шлюбі, квартира є спільною сумісною власністю подружжя. При поділі майна подружжя кожен може отримати свою частку в праві на квартиру або за спільною згодою, або через суд. Член кооперативу має право передати свій пай іншому члену сім’ї, який проживає разом з ним і досяг 18 років, якщо це передбачено статутом кооперативу.
3. Право власності на кооперативну квартиру не переходить до члена ЖБК після виплати паю автоматично – його треба зареєструвати!
Відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності на нерухомість підлягає обов’язковій державній реєстрації і виникає з моменту такої реєстрації. Наразі, без державної реєстрації права власності власник не зможе розпорядитися своїм житлом: продати, подарувати, передати в управління або іпотеку. Проблеми можуть виникнути і при оформленні спадщини на незареєстровану квартиру.
Тому рекомендуємо всім власникам житла в кооперативному будинку пройти процедуру оформлення та реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Як це зробити? Перелік необхідних документів та алгоритм дій шукайте на https://kyivcnap.gov.ua/