Весняні попередження небезпеки гострих кишкових інфекцій
Наближається весна, під час якої відбуваються коливання температурного режиму, що може призводити до виникнення надзвичайних ситуацій або ускладнень в життєдіяльності населення. Під час відлиг і формування тало-дощових паводків можливі підтоплення окремих об’єктів господарювання.
У зв’язку із зазначеним з метою попередження епідемічних ускладнень серед населення нагадуємо, що з потеплінням розпочинається зростання захворюваності на гострі кишкові інфекції, зараження якими відбувається в основному при вживанні заражених відповідними патогенними мікроорганізмами харчових продуктів та води.
Шляхи контамінації харчових продуктів різноманітні:
- забрудненими руками, через посуд, кухонний інвентар;
- заноситься мухами, забрудненою водою;
- через предмети побуту при недотриманні правил особистої гігієни.
Велику роль у зараженні має водний фактор.
Забруднення водойм відбувається через скидання господарсько-побутових та промислових стічних вод. Особливе значення має потрапляння у водойми збудників інфекційних захворювань, які виділяються від хворих та бактеріоносіїв. Велику епідемічну загрозу несуть недостатньо очищені і знезаражені стічні води інфекційних лікарень, закладів освіти, де можуть перебувати хворі та бактеріоносії. Тваринницькі господарства супроводжуються накопиченням нечистот, збір, зберігання і утилізація яких призводить до забруднення оточуючого середовища випорожненнями як здорових, так і хворих тварин.
Весняні повені усі нечистоти зносять до відкритих водойм, інших об’єктів навколишнього середовища, підтоплених приміщень.
У цей період необхідно проводити посилені заходи з санітарної охорони джерел водопостачання, очистки та знезараження води, забезпечення гігієнічного режиму на харчових підприємствах та в закладах громадського харчування і торгівлі, забезпечення правильного збору і знезараження нечистот.
Основою попередження виникнення та поширення гострих кишкових інфекцій є неухильне дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил в побуті, на підприємствах громадського харчування, закладах освіти тощо, особистої гігієни, особливо під час приготування їжі. Важливу роль відіграє своєчасне виявлення, ізоляція та лікування інфікованих осіб.
Не залишається осторонь і робота ветеринарної служби із забезпечення дієвого контролю за:
- здоров’ям, умовами утримання, забоя, транспортування тварин;
- порядком реалізації і зберігання продуктів харчування;
- дотриманням технології їх приготування;
- проведенням планових обстежень персоналу підприємств громадського харчування та прирівняних до них групп населення.
Для населення важливими залишаються такі рекомендації:
- не слід купувати швидкопсувні продукти (кров’яну та ліверну ковбасу, буженіну, таранку, консервовані овочі, молочні продукти) у випадкових людей;
- продукти, що викликають сумнів у доброякісності, необхідно піддати термічній обробці не менше 10 хвилин;
- дотримуватись умов зберігання харчових продуктів;
- попереджати інфікування харчових продуктів гризунами.
Пам'ятайте про постійну загрозу зараження інфекційними хворобами.
Джерело: Голосіївський МВЛД ДУ «КМЛЦ МОЗ України»