Вихованці гуртка «Оберіг української душі» відвідали пам'ятник Тарасу Шевченку (фото)


Вихованці гуртка «Оберіг української душі» Центру військово-патріотичного та спортивного виховання молоді «Десантник» відвідали пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Києві у Шевченківському парку.
Керівник гуртка Ющенко О.В. розповіла дітям історію встановлення пам’ятника, наголосила стосовно того, що є чотири визначних дати у житті Шевченка, і це має знати кожен українець: 9 березня 1814 року – день народження Кобзаря, 10 березня 1861 року – день смерті, 22 квітня 1838 року – був викуплений з кріпацтва, 22 травня 1861-го – перепохований у Каневі. Звернула увагу дітей, що українськість і український дух підкреслюється у вигляді пам’ятника Шевченкові, бо багато заходів українці проводять біля монументів Кобзаря.
Пам'ятники Тарасові Григоровичу Шевченкові встановлені в усіх обласних центрах України, багатьох містах і селах держави, а також у численних столицях і містах за кордоном (встановлені за ініціативи і коштом української еміграції, як дарунки від України, за обміном тощо). Перший пам'ятник Т. Шевченку було відкрито у 1881 році до 20-річчя від дня смерті митця у м. Форт Шевченко (Казахстан) під керівництвом І. О. Ускова, який був комендантом Новопетровського укріплення, коли Шевченко перебував там на засланні. В Україні перший пам'ятник Шевченку (його погруддя) було встановлено у Харкові у садибі Алчевських у 1881 році.
Загалом, в Україні і світі є 1384 пам'ятники Кобзареві, з них 1256 — в Україні та 128 — за кордоном у 35 країнах. Це найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури. В Україні найбільше пам'ятників встановлено на Прикарпатті.
Найвищий у світі пам’ятник Шевченкові, висотою 7 метрів, стоїть у Ковелі, що на Волині. А ось найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино-Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря.
Перше скульптурне зображення поета і художника було виготовлене у Санкт-Петербурзі, рік після смерті, а перший пам’ятник на українській землі встановили у Харкові у 1897 році.
Майже на усіх континентах світу, окрім Африки є пам’ятники Шевченкові, у 47 країнах світу – 100 монументів. Однак наступного року мають звести монумент у Південно-Африканській Республіці (ПАР). Відсутні пам’ятники Кобзареві у Німеччині, Великобританії, Естонії, Латвії, Киргизії.
Мистецтвознавці називають оригінальним пам’ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа. А за мистецькими цінностями вирізняють монументи у Харкові, Києві, Каневі, Вашингтоні.
Найбільше пам’ятників Шевченкові в Галичині (півтисячі), де Шевченко ніколи не був. Селяни відкривали перший пам’ятник Кобзареві на Львівщині у 1911 році в селі Лисиничі, де він зберігся донині. У Росії – 9 пам’ятників Шевченкові, у Казахстані – 4.
Однак насправді ніхто не знає достеменно, скільки пам’ятників Кобзареві встановлено на Землі. До того ж чимало монументів були зруйновані. Так, у Румунії, невдовзі після повалення соціалістичної системи, монумент Кобзаря знищили, як і в Санкт-Петербурзі (Росія), а в Торонто пам’ятник викрали.
Дітям сподобалась екскурсія, вони з задоволенням читали вірші поета, гуляли парком та фотографувалися. Усі селфі негайно було викладено в інтернеті.
Джерело: Центр військово-патріотичного та спортивного виховання молоді «Десантник»