Всесвітній день боротьби проти раку: чому важлива рання діагностика
4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку. Це нагадування про важливість профілактики, ранньої діагностики та доступного лікування. Саме раннє виявлення онкозахворювань — ключовий фактор успішного лікування, оскільки покращує прогнози та збільшує шанси на повне одужання.
За даними Національного Канцер-реєстра, у 2023 році онкологічні захворювання виявили у 110 022 людей (52 626 чоловіків і 57 396 жінок). 484 випадки раку діагностовано у дітей. Більш ніж половина захворювань у чоловіків України припадало на рак легені, передміхурової залози, колоректальний рак і рак шлунка. У жінок 56% захворювань становили рак молочної залози, тіла і шийки матки та колоректальний рак.
У 2024 році Уряд схвалив Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року та затвердив план її реалізації до 2025-го. Стратегія спрямована на зниження захворюваності та смертності, покращення якості життя пацієнтів, забезпечення створення системи надання доступних високоякісних медичних послуг в Україні, розв’язання системних проблем у цій сфері. Також вона охоплює профілактику, раннє виявлення, доступ до сучасного лікування, підвищення рівня медичної освіти, інформування населення, а також розвиток реабілітації, догляду та паліативної допомоги.
Послуги з раннього виявлення та лікування онкологічних захворювань є безоплатними в рамках Програми медичних гарантій. Кількість медичних закладів, законтрактованих за онкопакетами у 2024 році, становить 113.
Бюджет програми за цими напрямами у 2025 році становить понад 6,4 млрд грн. Зокрема, 2,4 млрд грн виділено на хімієтерапевтичне лікування, 2,75 млрд грн — на радіологічну терапію, понад 1,2 млрд грн на лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями.
Окрім того, на закупівлю ліків та медичних виробів для боротьби з раком, проведення трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин дітям і дорослим передбачено понад 2 млрд грн.
За 2023-2024 роки було закуплено рекордну кількість лінійних прискорювачів — 21 одиницю, що є найбільшим показником за роки незалежності. Це обладнання дозволяє лікарям здійснювати точне, ефективне і персоналізоване лікування ракових пухлин, мінімізуючи побічні ефекти для пацієнтів. Новітнє медичне обладнання вже отримали лікарні Полтави, Сум, Черкас, Києва, Одеси, Львова та інших міст.
Пріоритет для системи охорони здоров'я — рання діагностика раку, тому 1 січня 2025 року в Україні набув чинності наказ про порядок скринінгу та ранньої діагностики раку молочної залози, раку шийки матки та колоректального раку, а також моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику, маршрути пацієнтів у надавача первинної медичної допомоги або лікаря спеціаліста.
Первинна профілактика спрямована на зниження ризиків розвитку раку, а вторинна — на його раннє виявлення. Жінкам від 21 року рекомендовані регулярні огляди щодо раку шийки матки (РШМ) та молочної залози (РМЗ), у 30+ — ПАП-тест, чи ПРЛ тест у 50-69 років — мамографія кожні два роки. Людям 40-49 років важливо не забувати про заходи з раннього виявлення колоректального раку (КРР), а у 50-75 років — проходити тест на приховану кров у калі. Усі ці обстеження можна зробити безоплатно за направленням лікаря в межах Програми медичних гарантій.
Також у межах профілактики онкозахворювань Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які набудуть чинності з 2026 року. Планується запровадити безоплатну однократну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12-13 років. Вакцина дозволяє захищати дітей, а потім вже дорослих від тих типів раку, які викликаються саме онкогенними типами вірусів.
Рак — це виклик, з яким можна впоратися завдяки поєднанню сучасної медицини й своєчасному виявленню. Не забувайте про регулярні обстеження та будьте уважні до свого здоров'я.
Раннє виявлення онкологічних захворювань: в Україні оновили настанови щодо деяких видів раку
Щороку понад 100 тис. українців дізнаються, що мають рак. За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році онкологічні захворювання виявили у 110 022 людей (52 626 чоловіків і 57 396 жінок).
В успішному лікуванні онкозахворювань важливу роль відіграє раннє виявлення – воно поліпшує прогноз щодо лікування та підвищує шанси на повне одужання. Отже, рання діагностика раку – пріоритет для системи охорони здоров’я.
1 січня 2025 року в Україні набув чинності наказ про порядок скринінгу та ранньої діагностики раку молочної залози, раку шийки матки та колоректального раку, а також моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику.
Рак молочної залози (РМЗ)
Заходи з раннього виявлення раку молочної залози мають бути спрямовані на всіх жінок старших 21 року. Серед іншого, лікарі мають опитувати пацієнтку щодо факторів ризику та симптомів, що можуть свідчити про РМЗ, та здійснювати огляд молочних залоз під час проведення профілактичних медичних оглядів та обстежень.
У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про імовірність розвитку РМЗ, лікар направляє пацієнтку на дообстеження до онколога або хірурга-онколога.
Для жінок 50-69 років – огляд та пальпація молочних залоз і направлення на мамографію – кожні два роки.
Лікар може змінювати частоту та види обстежень відповідно до наявності факторів ризику чи скарг пацієнтів.
Факторами ризику раку молочної залози є: підтверджена мутація BRCA-1 або BRCA-2; РМЗ у членів родини; перше дітонародження у 30+ років; безпліддя; пізня менопауза; постменопаузальне ожиріння тощо.
Рак шийки матки (РШМ)
Профілактику раку шийки матки також здійснюють щодо жінок, старших 21 року. Серед іншого, лікарі мають опитувати пацієнтку щодо факторів ризику та симптомів, що можуть свідчити про РШМ.
Для жінок віком від 35 років – ПЛР-тест на ВПЛ з генотипуванням щонайменше 1 раз на 10 років. Лікар може змінювати частоту та види обстежень відповідно до наявності факторів ризику чи скарг пацієнток.
Факторами ризику раку шийки матки є: наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом, ВПЛ, ВІЛ, інших імунодефіцитних захворювань; РШМ у членів родини; лікування дисплазії шийки матки; ранній початок статевого життя; рання вагітність тощо.
Колоректальний рак (КРР)
Заходи з раннього виявлення колоректального раку передбачає опитування пацієнтів у віці понад 40 років щодо факторів ризику та симптомів, що можуть свідчити про колоректальний рак – кожні 2 роки, а у разі виявлених факторів ризику – щороку.
Для людей у віці 50-75 років рекомендований огляд та направлення на тест калу на приховану кров або на фекальний імунохімічний тест (ФІТ) – кожні 2 роки, а за наявності факторів ризику – щороку. Якщо результат тесту позитивний – направлення на колоноскопію та консультацію до хірурга-проктолога або онколога.
Факторами ризику колоректального раку є: вік 50–75 років; КРР у членів родини; запальні захворювання кишківника (неспецифічний виразковий коліт та хвороба Крона); ожиріння тощо.Усі перераховані лабораторні й інструментальні дослідження щодо раннього виявлення раку безоплатні за направленням лікаря, їх покриває програма медичних гарантій.
У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про розвиток раку, лікар направляє пацієнтів на дообстеження та лікування до вузьких спеціалістів. Ці медичні послуги безоплатні у межах програми медичних гарантій. Пройти обстеження можна за направленням лікаря.
- мамографія — обстеження молочних залоз;
- гістероскопія — обстеження матки;
- езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) — обстеження стравоходу і шлунка;
- колоноскопія — обстеження товстого кишківника;
- цистоскопія — обстеження сечового міхура;
- бронхоскопія — обстеження трахеї та бронхів.
Під час проведення обстежень пацієнтам безоплатно гарантується консультація лікаря, обстеження, аналіз і опис результатів, місцева або загальна анестезія під час проведення гістероскопії, бронхоскопії, езофагогастродуоденоскопії, колоноскопії та цистоскопії тощо.
Щоби зменшити ризик захворіти на рак важливо:
- Відмовитися від куріння й алкоголю. Алкоголь спричиняє щонайменше сім видів раку, куріння є причиною кожної четвертої смерті від онкозахворювань. Поради, як відмовитися від куріння: stopsmoking.org.ua
- До 25% випадків раку викликають віруси гепатитів і папіломи людини. Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію від гепатиту В (гарантовано державою) та бажано – вірусу папіломи людини. За можливості вакцинуйтесь самі.
- Використовувати бар'єрну контрацепцію під час усіх видів сексу, щоб уникнути інфекцій, що збільшують ймовірність розвитку онкозахворювань.
- Обмежити час перебування на сонці. Не засмагати ані під сонцем, ані в солярії. Ультрафіолетове випромінювання спричиняє до 90% випадків раку шкіри. Користуйтеся сонцезахисними кремами й окулярами протягом всього року.
- Будьте фізично активними та дотримуйтесь принципів здорового харчування. Їжте переважно злаки, бобові, овочі й фрукти, обмежте вживання харчів із копченого, засоленого м'яса.
- Для жінок: за можливості годуйте немовля грудьми. Це знижує ризик раку молочної залози.