Портал в режимі тестування та наповнення
Меню
  • Доступність
  • A-
    A+
  • Стара версія
Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація
офіційний вебпортал

Всесвітній тиждень імунізації

Опубліковано 18 квітня 2025 року о 12:53

Щорічно 24 квітня стартує Всесвітній тиждень імунізації. Метою його проведення є заохочення активного використання вакцин для захисту людей різного віку від хвороб. У 2025 році Всесвітній тиждень імунізації проводиться під гаслом «Добитись імунізації для усіх – в наших силах». Імунізація – це процес, завдяки якому людина здобуває імунітет або стає несприятливою до інфекційних хвороб, вона рятує мільйони життів і визнана, як один з найбільш успішних та ефективних заходів в галузі охорони здоров’я. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людей від певних інфекцій.

Гальмуючий вплив несприйнятливості має дуже велике значення у вирішенні проблеми зниження інфекційної захворюваності аж до її ліквідації. Використання специфічної імунопрофілактики покладено в основу обмеження або припинення епідемічного процесу багатьох інфекцій, у першу чергу з аерогенним механізмом передачі.

Вакцинація є однією з форм медичного втручання, тому необхідно дотримуватись законів України, що регламентують відповідальність осіб за збереження здоров’я населення. Такими документами є Конституція України, закони України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Основи законодавства України про охорону здоров’я», «Про систему громадського здоров’я». На підставі цих законів розробляється і затверджується наказом МОЗ України національний календар профілактичних щеплень.

Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз, краснуху, епідемічний паротит, вірусний гепатит В, НіВ-інфекцію.

Обов’язковим профілактичним щепленням для запобігання поширенню інфекційних захворювань підлягають окремі категорії працівників у зв’язку з особливостями виробництва або виконуваної роботи (лісники, ветеринари – проти сказу тощо).

У разі загрози виникнення особливо небезпечної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитись обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї хвороби (чума, черевний тиф, сибірка, кліщовий енцефаліт тощо).

З метою специфічної профілактики інфекційних хвороб особи, які бажають зробити щеплення, для яких є медичні імунобіологічні препарати, зареєстровані в Україні, можуть зробити щеплення за направленням лікаря (проти вітряної віспи, вірусного гепатиту А, грипу тощо).

Перед щепленням обов’язково проводиться медичний огляд. Особи, які підлягають щепленням, повинні бути проінформовані медичними працівниками про можливі реакції або ускладнення після застосування певної вакцини.

Профілактичні щеплення здійснюються у кабінеті щеплень закладів охорони здоров’я або у медичному кабінеті закладів освіти. Вакцинацію здійснюють медичні працівники, які пройшли спеціальну підготовку і володіють правилами організації та техніки проведення щеплень та навичками надання невідкладної допомоги в разі виникнення несприятливих післявакцинальних подій.

Показники охоплення щепленнями населення дозволяють орієнтовно оцінити можливий стан популяційного імунітету. Нормативними показниками охоплення профілактичними щепленнями слід вважати 95 % серед дітей до 3-х років, а у старших вікових групах – 97-98 %.

Клінічна ефективність імунізації оцінюється за перебігом хвороби (легкі, середньо-важкі й тяжкі форми) у щепленого, наявності ускладнень та летальності. Практика використання імунопрофілактики свідчить, що у щеплених, якщо вони захворіють, перебіг захворювання легший порівняно з нещепленими, значно менша кількість ускладнень і практично відсутня летальність.

Не слід забувати, що і в часи імунопрофілактики за рахунок не щеплених осіб реєструються летальні випадки при захворюванні на :

дифтерію – 5-10 % (до 30 %);

кашлюк – 5 % (діти до 1 року життя – 9,1 %);

кір – 0,28 %;

епідемічний паротит – 1,5 %.

За 2 місяці 2025 року офіційно зареєстровано 2 летальних випадки від кору (США, Індія), 1 випадок від дифтерії (Німеччина).

22.08.2024 р. у США померла дитина від кашлюку, якій було всього 32 дні від народження.

Епідеміологічна ефективність імунізації оцінюється за показниками загальної захворюваності, впливом імунізації на циклічність, сезонність, осередковість, ураженість дитячих колективів, змінами у віковій структурі захворюваності тощо.

Всесвітній тиждень імунізації направлений на розширення масштабів захисту дітей, підлітків, дорослих та їх соціального оточення від вакцино керованих захворювань.

За останні 50 років завдяки застосуванню найважливіших для людини вакцин було врятовано 154 мільйона життів. Тобто по 6 життів кожну хвилину, кожний день протягом п’яти десятиліть.

Щорічно завдячуючи вакцинації можливо запобігти 4 млн. смертей від інфекційних хвороб.

Тільки застосування вакцини проти кору дозволило зберегти 60 % дитячих життів, врятованих завдяки імунізації.

Завдячуючи вакцинації у світі ліквідована натуральна віспа і майже ліквідовано поліомієліт.

Вакцинація – приклад того, як рішучість та наполегливість допомагають ставити заслон хворобам заради життя людей.

При цьому в Україні, починаючи з 2022 р. охоплення щепленнями проти усіх інфекцій знижується. Головні причини – повномасштабне вторгнення та міграція населення – питання безпеки вийшли на перший план. І як наслідки – зростання у 2024 році захворюваності як в м. Києві, так і в цілому по Україні:

на кашлюк – у 16,1 разів та 10,7 разів відповідно;

на кір – на 60,0 % та у 6,6 разів відповідно;

на краснуху – на 42,8 % та 7,4 % відповідно;

на епідпаротит – на 41,7 % по м. Києву!

По Святошинському району відбулося зростання по кашлюку в 13,1 рази, кору – на 3 випадки.

І навіть у кращі часи (2017-2019 рр.) під час чергового спалаху кору в Україні померла 31 дитина.

В країні додатково були впроваджені вакцинальні компанії - з форсованої імунізації на подолання спалаху поліомієліту та наздоганяюча кампанія з вакцинації проти кору.

Проте показники охоплення плановими щепленнями не досягають рекомендованих рівнів ВООЗ для забезпечення колективного імунітету.

Основними причинами недостатніх рівнів охоплення щепленнями стали:

переселення людей в межах України та за кордон з відкладанням питання щодо медицини на потім;

зміна пріоритетів – у порівнянні з військовими загрозами життю інфекційні захворювання не сприймаються як ризик;

взимку батьки не бажають приводити дітей до закладів охорони здоров’я, щоб не заразити їх грипом, Covid-19, ГРВІ;

недовіра до вакцинації;

релігійні переконання.

Через недоохоплення щепленнями населення накопичується неімунний прошарок людей, який стає головним у розповсюдженні інфекційних захворювань та наражає себе на тяжкі ускладнення і можливі летальні випадки від цих хвороб.

Зазначене свідчить про зростання ризиків (наявність нещеплених осіб, можливість заносу інфекційних хвороб під час міграційних процесів та передислокації військ, легкість їх передачі повітряно-краплинним шляхом, скупченість людей в закритих приміщеннях під час повітряних тривог тощо) розповсюдження в країні інфекційних захворювань, що керуються засобами специфічної профілактики.

Високий ризик зараження, неможливість контролювати вірогідність зараження, тяжкість перебігу інфекційних захворювань, ймовірність смертельних випадків та відсутність ефективних засобів лікування дають розуміння про необхідність захисту від цих хвороб шляхом використання імунопрофілактики.

Наші епідеміологи усіляко підтримують проведення тижня імунізації і закликають мешканців району використати можливість усунення прогалин у вакцинації себе та своїх дітей у зазначений термін (24.04-30.04.2025 р.).

Нагадуємо про необхідність оцінити свій вакцинальний статус та зробити необхідні щеплення.

Зробіть своє життя безпечним!


Джерело: Голосіївський міжрайонний відділ. ДУ «КМЦКПХ МОЗ України»



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux