Як захистити себе від гару і торф'яного диму


Торф'яний дим небезпечніше для здоров'я, ніж деревний, оскільки торф при згорянні виділяє багато сполук вуглецю, сірки та азоту. Шкода від більшості токсичних газів і спеки - річ оборотна: головний біль, нездужання і млявість пройдуть, а дрібнодисперсна канцерогенна сажа осяде в легенях назавжди.
Що радять лікарі в ситуації, коли залишити задимлену територію неможливо?
Не виходити на вулицю в години найбільшого задимлення: якщо будинок добре закрити, це може частково вберегти вас від вдихання зважених часток. У приміщенні концентрація диму може бути на третину менше зовнішньої. Однак самі шкідливі дрібнодисперсні частинки проникають в будь-яке приміщення.
Тримати вікна щільно закритими хоча б вночі і рано вранці, коли задимлення досягає свого максимуму. Рекомендуємо тримати дім закупореним незважаючи на спеку.
Що непотрібно робити в будинку коли в повітрі є небезпечні речовини:
- не палити свічки і пахощі;
- не пилососити;
- не користуватися газовими плитами;
- під час готування включати примусову витяжку;
- ні в якому разі не палити вдома або не перенапружуватися фізично.
Фізична активність змушує вас дихати частіше і глибше, що сильно і надовго шкодить вашому здоров'ю в умовах задимленості.
Особи з наявними захворюваннями дихальної та серцево -судинної систем повинні посилено дотримуватися рекомендацій лікарів (регулярно заміряти тиск і при необхідності переглядати дозування ліків). Особливо важко доводиться астматикам, яким рекомендують всіма можливими способами виїжджати за межі задимлення. При ризику тромбоутворення лікар може порадити приймати щодня по 1/4 таблетки аспірину.
По можливості відмовляйтеся від поїздок на транспорті без кондиціонерів! Завантажені автомагістралі і без того чадять. Метро не врятує від гару, оскільки повітря надходить з поверхні, а системи очищення повітря в метрополітені немає.
Зволожуйте повітря в домі всіма можливими способами. Якщо немає спеціальних зволожувачів, розприскувати воду з пульверизатора . У спеку не можна допускати пересихання слизових дихальних шляхів!
Пийте достатньо рідини!
Частіше видаляйте сажу, яка осідає на підлозі і меблях, вологими ганчірками.
Якщо неможливо тримати вікна закритими через спеку, завішуйте їх сітками або марлею, які треба постійно зволожувати.
Вживайте в їжу більше рослинних продуктів, пийте зелений чай і свіжі соки замість кави і шипучих напоїв.
Джерело: відділ з питань НС Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації