1 березня – Всесвітній день імунітету


Щороку 1 березня відзначають Всесвітній день імунітету. Ініціатором цього дня в 2002 році стала Всесвітня організація охорони здоров’я.
Дата проведення Дня імунітету обрана невипадково. Початок весни – приємна і довгоочікувана пора року, коли природа навколо нас починає оживати, але не варто забувати про те, що наш імунітет напружено працював всю зиму, варто напередодні нового періоду не менш серйозних випробувань його підкріпити.
Слово «імунітет» у перекладі з латинської означає «захист», «очищення». Це один із важливих механізмів людського організму, який дає змогу протидіяти інфекційним хворобам, здійснювати постійний нагляд за зміненими пухлинними клітинами, котрі досить активно утворюються в організмі, та старими клітинами, стимулювати утворення нових клітин і підтримувати наш генетичний гомеостаз, а це дуже важливо, наприклад, при трансплантації чи конфліктних вагітностях.
Мета цього дня — привернути увагу громадськості до необхідності зміцнювати імунітет, до проблем поширення імунних захворювань. За даними Асоціації клінічних імунологів, у різних країнах світу від 8 до 15% населення мають порушення імунної системи, які можуть частково виявлятися в дитинстві, молодості чи середньому віці.
Особливу увагу на стан імунної системи необхідно звертати жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, а також пацієнтам у післяопераційний період чи після перенесених захворювань.
Загальну тенденцію до підвищення захворюваності наряду з імунною патологією пов'язують з дією чинників довкілля, зокрема з погіршенням екологічної ситуації. Крім того, через дію низки чинників (стрес, метаболічні порушення, гіподинамія тощо) загальна імунологічна опірність популяції поступово знижується, що проявляється зростанням імунозалежних захворювань.
Проявами порушень у роботі імунної системи є часті застуди, тривале підвищення температури, синдром хронічної втоми, больові відчуття в суглобах і м'язах, збільшені лімфовузли. Крім того, до явних ознак імунодефіциту відносять часті рецидиви або хронізацію захворювань, зокрема отоларингологічних, гінекологічних тощо. Серед тривожних ознак також можна назвати порушення сну, частий головний біль, поява висипань на шкірі.
Всесвітній день імунітету – всього лише один день у переліку медичних дат, але його значення величезне. Адже здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя.
У цей день важливим є інформування населення про значення, особливості функціонування імунної системи і способи її зміцнення (перш за все - зміни стилю життя). Якщо говорити в цілому, то всі чинники, пов'язані зі здоровим способом життя, а це: здоровий сон, дозовані фізичні навантаження, повноцінне збалансоване харчування, тощо позитивно позначаються на стані захисних сил організму та створюють основу нашого здоров'я.
Так як же підтримати імунітет в холодну пору року?
1. Слідкуйте за харчуванням
Дослідження вчених показують, що нестача всього одної корисної речовини в організмі може привести до ослаблення імунної системи. Саме тому харчування має бути правильно збалансованим. Найбільш потрібними для імунітету є вітаміни А (ретинол), В5 (пантотенова кислота), С (аскорбінова кислота), Р (рутин), РР (нікотинамід).
Відмовтеся від напівфабрикатів і частих перекусів. Частіше включайте в раціон брокколі, гарбуз, кабачки, лосось, оливкову олію, зелень. Не обійтися і без джерела повноцінного білка: м'яса, риби, бобових.
Важливо пам'ятати наступне правило: з'їдайте 3-5 порцій фруктів і овочів протягом дня. Також можна одну порцію замінити склянкою соку.
2. Загартовуйте організм
Плавання в басейні, обливання і контрастний душ - це лише неповний перелік процедур, спрямованих на те, щоб організм навчився протистояти різким змінам температури, а значить, підвищив свою опірність.
Корисними процедурами також є баня і сауна, особливо з холодним басейном, а в зимовий час – загартовування (будь-яка прогулянка на свіжому повітрі). Так що одягайтеся по погоді та гуляйте щодня!
3. Приймайте пробіотики
У кишечнику розташована основна частина клітин – захисників імунітету. Пробіотики покращують і налагоджують безперебійну роботу кишечника, зміцнюючи тим самим імунітет. Всього два стаканчика йогурту в день сприяють виробленню інтерферону.
4. Ведіть активний спосіб життя
Коли людина досить рухається, її кровообіг посилюється, обмін речовин прискорюється і хвороби обходять стороною. Будь-які фізичні вправи, тренування та ігри на свіжому повітрі дуже корисні для імунітету. Тільки не перестарайтеся – навантаження не повинні бути надмірними.
5. Натуральні добавки
Деякі рослини і прянощі здатні підвищувати імунітет. До них відносяться: кориця, імбир, гвоздика, ехінацея, женьшень, елеутерокок, китайський лимонник. Дуже корисні для імунної системи приправи – каррі і куркума. Регулярно вживаючи ці продукти, можна не побоюватися вірусів та застуди.
Джерело: ЦПМСД №3