25 квітня у Святошині вшанували пам’ять загиблих прип’ятчан (фото)


Ви чули, як плаче спустошена Прип'ять,
За скоєний гріх розіп'ята живцем,
Прип'ята до неба, щоб вічності випить,
Щоб вмити від бруду змарніле лице?
Щороку вшанування Чорнобильської трагедії у Святошині не обходиться без хвилюючої зустрічі колишніх мешканців міста Прип’ять біля архітектурно-декоративного елементу, присвяченого прип’ятчанам, що на вулиці Якуба Коласа, 29.
Ось і сьогодні, 25 квітня на вечірній вечір-пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи та поминальну службу за спокій душ спочилих внаслідок Чорнобильської аварії, завітали очільник міста Володимир Бондаренко та очільник Святошинського району Олександр Кулик, депутати Київради Денис Москаль та Дмитро Нікульшин, голова громадської організації «Громадське коло» Богдан Колодій, представники чорнобильських громадських організацій району, ліквідатори аварії на ЧАЕС, громада району, учні та викладачі ЗНЗ №253 та колишні мешканці міста Прип’ять, а нині вже святошинці.
Вперше, не як мешканка Святошинського району та активна громадська діячка, а як посадова особа – начальник управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці, участь у вечорі - пам’яті взяла Світлана Василівна Веселова.
На початку мітингу-реквієму голова Святошинської держадміністрації Олександр Кулик зазначив, що «зібралась численна громада біля пам’ятного знаку з сумного приводу, який буде все наше життя нагадувати нині живим про страшну трагедію, яка спіткала нашу державу. Люди, які присутні тут, винесли на своїх плечах тяжкі випробування. Ми ніколи не забудемо тих кого з нами не має поряд, тих хто не вагаючись прийняв участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тих, хто сплатив страшну ціну за життя інших. І щирі сльози, що сьогодні бринять на очах жінок і чоловіків, дорослих, і малих, сльози, пролиті за цвітом української нації є знаком нашої вічної шани, пам’яті та вдячності».
Зі словами вдячності за підтримку і допомогу в проведенні цього заходу до всіх присутніх звернулась керівник ОСН «Квартальний комітет «Прип’ятчани» Людмила Петрівна Білокраїнська. Вона поділилася власними спогадами про страшну ніч, коли її родині довелося на три доби залишити рідну Прип’ять. На жаль, ті три доби тривають уже 28 років.
«Хай ніколи ніхто в світі не переживе більше такого лиха. Збережіть пам’ять про нашу молодість, нездійснені мрії, донесіть до наших нащадків», - попросила Людмила Петрівна, звертаючись до своїх земляків.
На завершення мітингу-реквієму була відслужена панахида по загиблим та померлим, яку відправив єпископ УАПЦ, владика Іоан Швець у співслужінні з протоієреєм Олександром Швецем та численними представниками релігійної громади.
Такі поминальні вечори традиційно проводяться у Святошині з 1987 року – у дворі житлових будинків по вулиці Якуба Коласа, куди після аварії на ЧАЕС у 1986 році переселили багатьох мешканців Прип’яті. Нині родини працівників станції, педагоги, медики, вчителі та інший обслуговуючий персонал проживають у будинках на вулиці Якуба Коласа, 29 та Героїв Космосу, 11 і 13.
Щороку переселенці з зони лиха збираються тут, щоб вшанувати пам'ять загиблих чорнобильців. Довгі роки вони бідкались, що поруч немає навіть скромного пам’ятного знаку, який би увіковічнив пам'ять прип’ятчан. Згодом за ініціативи мешканки одного з будинків, медсестри Людмили Василівни Джулай, колишні працівники ЧАЕС звернулись до меценатів з проханням встановити такий знак. Ініціативу громадськості тоді підтримав народний депутат України Володимир Бондаренко, якому святошинці тепер дуже вдячні, і який щороку бере участь у чорнобильських заходах.
Пам’ятний знак загиблим Прип’ятчанам встановили тут у 2001 році – до 15-ї річниці Чорнобильської трагедії. З того часу, ось уже 13 років, напередодні Чорнобильських поминальних заходів тут запалюють свічки та покладають квіти, вшановуючи борців з мирним атомом. А після проведення мітингу-пам’яті, поминального молебню та панахиди колишні прип’ятчани прямують до храму – для участі у Всенощному молебні.
Джерело: відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю