Туберкульоз виліковний!


За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) 24 березня по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом.
Історія цієї пам'ятної дати бере початок у 1993 році, коли рішенням ВООЗ туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією, а день відкриття німецьким лікарем і бактеріологом Робертом Кохом збудника туберкульозу (24 березня 1882 року) проголошений Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.
Метою Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом є можливість підвищити обізнаність населення про тягар туберкульозу в цілому світі та про ситуацію в області профілактики й боротьби з ним. Це також можливість покращити та закріпити політичну і соціальну рішучість з метою забезпечення подальшого прогресу.
Щороку в світі реєструють близько 370 тис. хворих на туберкульоз, майже 80% з яких припадає на країни Східної та Центрально-Східної Європи. Кожні 4 секунди жителі Землі захворюють на туберкульоз, а кожні 10 секунд від цієї хвороби помирає одна людина. Щороку туберкульоз забирає життя в 2 млн людей.
Туберкульоз є другою по важливості причиною смерті від будь-якого одного інфекційного агента, здаючи позиції лише ВІЛ/СНІДу.
В Україні епідемію туберкульозу оголошено з 1995 року. Захворюваність на туберкульоз та смертність від нього в нашій країні у 8-10 разів перевищують відповідні показники більшості держав Європейського союзу й залишаються на рівні, що визначає його як епідемію. Щороку від туберкульозу вмирають близько 10 тис. наших співвітчизників.
Україна увійшла до 5 країн з високою кількістю випадків мультирезистентного туберкульозу. У 2016 році – 8 709 таких випадків, в т.ч. 799 випадків у дітей.
По м.Києву за рік захворюваність на активні форми туберкульозу зросла на 1,0 % і склала 1 336 випадків. На бацилярний туберкульоз захворіло 795 осіб, що на 3 випадки більше 2015 р.
У Святошинському районі м.Києва щорічно виявляєтьося понад 70-80 нових хворих на туберкульоз та реєструється більш ніж 10-15 випадків смерті від даної недуги. У 2016 році померло 14 хворих.
В порівнянні з 2015 роком показник захворюваності по району знизився на 18,9% (73 проти 90 випадків), що свідчить про позитивну динаміку, але загальний рівень захворюваності залишається на високому рівні .
Крім того, у 2016 р. в районі на активний туберкульоз легень захворіло 3 дитини проти 2 дітей у попередньому році.
Туберкульоз уражає людей незалежно ні від чого. Він не має „адреси”, „посади”, не має „паспорта”, не розпізнає соціального статусу і однаково небезпечний для усіх.
Джерелом інфекції може бути як хвора людина (на відкриту бактеріальну форму туберкульозу), так і 55 видів тварин та 25 видів птахів. Факторами передачі можуть послужити заражені продукти тваринного і рослинного походження, грунт, органічні і неоранічні речовини.
Туберкульоз може уражати різні органи і тканини людини: очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, кишківник тощо. Але найчастіше зустрічається туберкульоз легенів. Дуже важко вберегти себе від туберкульозу, оскільки інфекція передається повітряно-краплинним (потрапляючи в органи дихання від хворої людини до здорової), повітряно-пиловим та контактно-побутовим шляхами, тому заразитись можна де завгодно і зовсім не обов’язково внаслідок прямого контакту з хворим. Зараження може відбутись під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд тощо). Також можливе зараження харчовим шляхом при вживанні продуктів (особливо молочних) від інфікованих тварин.
Найбільша захворюваність серед людей спостерігається у працездатному віці 20-59 років. Високий ризик захворіти також мають діти, особливо раннього віку (їх імунна система ще не сформована) та люди похилого віку (через вікове ослаблення імунітету).
Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час “зустрічі” з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет. На стан імунітету впливають:
нераціональне харчування,
зловживання алкоголем, тютюном,
наркотична залежність,
ВІЛ/СНІД,
травми,
важкі фізичні та психічні навантаження,
сімейні та суспільні стреси,
наявність хронічних захворювань,
погані умови життя.
Основні симптоми захворювання:
кашель понад 2 тижні;
підвищена температура тіла;
утруднене дихання;
біль у грудях;
поганий апетит;
постійна слабкість;
безпричинна втрата ваги;
підвищена пітливість, особливо вночі;
кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
На ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але перш за все треба думати про туберкульоз.
За для ранньої діагностики захворювання у дорослих необхідне регулярне проведення профілактичних оглядів населення та обстеження людей з певними ознаками хвороби методом бактеріоскопічного дослідження мокротиння і флюорографічного обстеження легенів, а для дітей і підлітків – за допомогою туберкулінодіагностики (проба Манту). За 2016 р. по м. Києву тубдіагностикою охоплено 58,1 % дітей у віці 4-14 років.
Вакцинація є основним засобом профілактики туберкульозу, що допомагає створити імунний прошарок населення, несприятливого до нього. Вона полягає у введенні в організм спеціальним чином підготованих мікобактерій туберкульозу, котрі не спричиняють захворювання, але викликають вироблення захисних антитіл. Таким чином, якщо у майбутньому в організм потраплять хвороботворні мікобактерії, імунна система вже буде готова до боротьби з ними і перешкодить розвитку захворюванню.
Проте, за 2016 рік , по м.Києву щепленнями проти туберкульозу охоплено 39 376 дітей (72,6% від плану), з них ревакциновано у 7 років 273 дитини (18,5%). До 1 року життя вакцинацією охоплено 9 927 дітей (31,4 %). По Святошинському району щеплено 85,8% підлеглих дітей , в т.ч. до 1 року життя – 40,4 %, у 7 років – 8,5 %.
Необхідно не забувати і про інші заходи профілактики туберкульозу.
Так, дотримання санітарно-гігієнічного режиму на об’єктах, систематичне провітрювання та вологе прибирання приміщень запобігає накопиченню збудника в зовнішньому середовищі та можливому зараженню людей.
Пам’ятайте, туберкульоз виліковний! Повне одужання можливе при умові раннього виявлення захворювання, суворого дотримання режиму лікування та рекомендацій лікаря. Туберкульоз - в першу чергу інфекційна хвороба, і боротися з нею, як у суспільстві, так і на рівні окремого пацієнта, можна лише при допомозі заходів медичного характеру.
Туберкульоз - це медико-соціальна і політична проблема. Тому для її вирішення необхідно консолідувати зусилля усіх сил нашого суспільства: Уряду, лікарів, соціальних працівників, громадських та міжнародних організацій. Від ефективного контролю за туберкульозом залежить національна безпека держави.
Джерело: Святошинський підрозділ Голосіївського МРЛВ (О.Л.Громашевська)