В Святошині готуються до відзначення 500-річчя перемоги у битві під Оршею 1514 року
Днями в Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації, на виконання постанови Верховної Ради України, з метою увічнення участі українців у битві під Оршею, а також, зважаючи на те, що відзначення перемоги центральноєвропейських народів, в яку великий внесок зробили українці, має важливе значення для патріотичного виховання громадян України, збереження історичної правди і пам’яті про славне минуле та велич Української держави, затверджено план заходів щодо підготовки та відзначення в Святошинському районі м. Києва річниці перемоги у битві під Оршею 1514 року, в якій взяли участь вихідці з різних українських земель.
4 вересня о 15.00 в бібліотеці ім. Махтумкулі (вул. Зодчих, 6) для широкого кола читачів буде проведено засідання літературної вітальні «Свічадо»: «Битва під Оршею: московська ганьба та волинська слава».
5 вересня о 15.00 інформаційна година «Дні українських перемог: 500-річчя перемоги української зброї у битві під Оршею 1514 року» збере читачів у ЦРБ ЦБС «Свічадо» (бульв. Ромена Роллана, 13-в).
6 вересня о 15.00 в бібліотеці «Джерело» (вул. Симиренка, 5-а) відбудеться літературно-музична композиція «Народні пісні про перемоги українського війська» з нагоди 500-річчя перемоги у битві під Оршею 1514 року.
Розпочнуться урочистості 8 вересня 2014 року поминальними молебнями за героями Оршанської битви у церквах і храмах Святошинського району.
8 вересня об 11.00 в церкві парафії Казанської ікони Божої Матері (вул. Симиренка, 12) члени районної Міжконфесійної духовної Ради Церков і релігійних організацій при Святошинській районній в місті Києві державній адміністрації відслужать урочистий молебень у пам’ять про героїв Оршанської битви за участю керівництва Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, депутатського корпусу, представників громадських організацій, підприємств, установ та закладів району.
З 8 по 12 вересня в закладах освіти району відбудуться тематичні виховні години, круглі столи, семінари, тренінги, конференції, виставки малюнків, плакатів, стіннівок, присвячені героям битви під Оршею 1514 року, а також уроки з історії на тему: «Перемога української зброї у битві під м. Орша», брейн-ринги «Битва під м. Орша» з учнями 5-11 класів.
Висвітлення проведення районних заходів щодо відзначення 500-річчя перемоги у битві під Оршею 1514 року впродовж вересня відбуватиметься на офіційному веб-сайті Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації та в соціальній мережі «Фейсбук».
Довідково: 8 вересня 2014 року виповниться 500 років з часу перемоги об’єднаних військ Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського та Королівства Польського над військом Московського царства у битві під Оршею.
Ця битва є однією з найславетніших сторінок в історії українського, білоруського, литовського та польського народів, коли їхнє військо на чолі з українським князем Костянтином Івановичем Острозьким, на той час Гетьманом Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського, розгромило військо московитів під Оршею на р. Кропивній. Битва під Оршею – це досвід спільних зусиль різних народів центральної Європи у боротьбі за свою свободу та незалежність.
Наприкінці 1512 року між Великим князівством Литовським та Московією спалахнула нова війна за білоруські та українські землі, яка тривала до 1522 року. Одним із визначальних епізодів цієї війни була битва під Оршею 8 вересня 1514 року.
Армія Великого князівства Литовського і Руського складалася із українських, білоруських, литовських, польських загонів та невеликої кількості європейських найманців – загалом тридцять п’ять тисяч чоловік. Цим об’єднаним військом командував волинський князь Костянтин Острозький – представник старовинного шляхетного українського роду з Волині. Половина цього війська припадала на Коронне військо, тобто Корону Польську. Крім етнічних поляків, у Коронному війську було чимало українців (галичан, волинян, холмщаків та подолян). Трохи менше становили “литвини” (етнічні литовці, білоруси, українці з Полісся, Київщини, Сіверщини). Було також небагато литовських татар і найманої сербської кінноти. Численність Московського війська, очоленого воєводою Іваном Челядніним, сягала 40 тисяч кінноти.
Оршанська перемога протягом багатьох століть давала наснагу поневоленим народам в боротьбі з іноземними загарбниками. Вшанування цієї перемоги має важливе значення для патріотичного виховання громадян України, збереження історичної правди і пам’яті про славне минуле та велич Української держави, формування почуття гордості за свій народ та утвердження України як європейської держави…
Джерело: відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю