Вживання підлітком алкоголю та наркотиків. Можливості профілактики


Останніми роками продовжує зростати кількість підлітків, що вживають алкоголь та наркотики. На сьогоднішній день ця тема вже не є замовчуваною, а батьки і вихователі можуть об’єднати зусилля з психологами та лікарями, щоб допомогти запобігти жахливій помилці дітей…
Кандидат психологічних наук О. Вовчик-Блакитна запропонувала схему, що може бути застосована до основного загалу підлітків, які почали вживати алкоголь або наркотики. Дана схема може стати в пригоді батькам при побудові розмови з підлітками та членами сімей, щоб вочевидь переконатися, на якій стадії вживання вони знаходяться.
І. ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА СТАДІЯ
1. Епізодичне вживання пива, слабоалкогольних напоїв, паління тютюну, вдихання випаровування клею, аерозолів тощо. Як правило, вживання по вихідних днях або під час літніх канікул, переважно в компанії друзів.
2. Легко досягається ефект («кайф») – низька толерантність організму.
3. Непослух батькам і навмисне дратування їх є частиною «кайфу». Спостерігається часто непередбачувана поведінка, зникають алкогольні напої вдома, клей, аерозолі.
ІІ. БІЛЬШ РЕГУЛЯРНІ ВЖИВАННЯ
4. Толерантність організму зростає разом із збільшенням вживання. Збільшення вечорів із обов’язковим палінням маріхуани, пивом, можливо гашиш, таблетки. Приймається ідея, що «всі це роблять» і я буду як всі. Може вважатися нормою випити до 3 літрів пива. Гуляння можуть продовжуватися допізна, можливо всю ніч.
5. Вживання вина, горілки може збільшуватися, але ж пиво лишається найбільш популярним напоєм. З’являється готовність переносити похмілля.
6. Кількість вживання росте, і гордість від здатності «влити» в себе алкоголь, випалити цигарок невпинно зростає.
7. Випивки по ночах, під час навчального тижня. Збільшується кількість прогулів в школі.
8. Можуть виникати провали в пам’яті і починаються розмови з товаришем про те, «що я робив минулої ночі».
9. Починаються поодинокі випадки вживання вдома і паління маріхуани. Зосередження уваги на обдурювання батьків і вчителів, намагання приховати своє перебування «під кайфом».
10. Вживання і підготовка починає поглинати все більше уваги. Наступний кайф, умови, місце детально плануються і смакуються. Особливим предметом турботи є джерела фінансування.
11. Починається вживання в денний час. Паління зранку перед школою. Починаються експерименти з амфетамінами, кислотами. Батькам стає відомо про вживання. Товаришів, що також вживають, часто не знайомлять з батьками. Брехня батькам щодо тривалості вживання, «загублених» грошей. Навчання занепадає, особливо спорт. Розриваються зв’язки з товаришами, які не вживають. Починаються кількаденні гулянки.
ІІІ. ЩОДЕННЕ ВЖИВАННЯ
12. Зростає вживання важких препаратів.
13. Зростає кількість пережитих «кайфів», «приходів» протягом тижня, а з цим і кількість грошей, що йдуть на речовини (приховування від батьків).
14. Бути «під кайфом» стає нормальним.
15. Будь-яка активність практично включає вживання алкоголю або наркотиків.
16. Можливі крадіжки з метою отримати гроші, щоб забезпечити вчасне постачання речовини. Можливі контакти з більш «крупними» ділерами.
17. Зростає вживання на одинці. Поступова ізоляція себе від інших товаришів.
18. Брехня про/або приховування джерел постачання. Секрети про це вже і від «друзів», з якими вживав. Можливе діставання речовин і позичання їх для інших (з майбутньою вигодою для себе).
Можуть виникати проблеми з правоохоронними органами. Можливе порушення правил дорожнього руху у нетверезому стані. Зростає кількість грошей, що позичаються, борги зростають, оскільки стає більше прогулів, загострюються конфлікти і стосунки з батькам.
ІV. ЗАЛЕЖНІСТЬ
19. Отримання «кайфу» в школі, технікумі, інституті. Важко починати день без вживання. Початок вживання алкоголю або наркотиків, щоб втекти від себе.
20. Можливе вживання ін’єкційних препаратів.
21. Не може розказати, що таке нормальна поведінка, тепер нормально означає бути майже постійно під дією препаратів (алкоголь, наркотики).
22. Погіршується фізичний стан. Втрата ваги, слабість, хвороби, виникають серйозні проблеми з пам’яттю. З’являються і частішають думки про самогубство. Зростає почуття сорому. Все частіше втрачається контроль над кількістю вжитих алкоголю або наркотиків. Низька самооцінка, негативний образ себе. Випадкові статеві зв’язки. Продовжується заперечення існування проблеми, як такої. Втручання правоохоронних органів. Повна втрата контролю над вживанням.
В залежності від стадії, на якій знаходиться підліток, може бути відповідним чином вибудована допомога – це має бути чи просвітницька, чи психотерапевтична робота, чи необхідне комплексне втручання нарколога, психолога…
Джерело: Святошинський районний у м. Києві центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді