Злетіть у небо вільним птахом! До 265-річниці від дня народження Йоганна Гете


«Неможливо завжди бути героєм, але завжди можна лишатися людиною».
Й.Гете
28 серпня 2014 року виповнюється 265 років від дня народження Йоганна Гете (28.08.1949-22.03.1832). В інформаційному центрі Центральної районної бібліотеки Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» (бульвар Р.Роллана, 13-в) управління культури, туризму та охорони культурної спадщини в рамках проведення «Е-інформування» запропоновано користувачам ознайомитися з життям та діяльністю найвизначнішого німецького поета, прозаїка, драматурга, майстра художньої, виразної мови; філософа, натураліста і державного діяча Й.Гете.
Творчість Йоганна Гете – це ціла епоха в духовному розвитку Європи. Про вершинні здобутки генія, зокрема про історію написання одного з шедеврів світової літератури – трагедії Гете «Фауст» йдеться в книжковій виставці та огляді його творчості «Злетіть у небо вільним птахом», який представили до уваги користувачів бібліотекарі ЦРБ ЦБС «Свічадо» Олена Лисогор та Людмила Євженко.
Шановні користувачі! Бібліотеки Централізованої бібліотечної системи «Свічадо» запрошують Вас познайомитись з творчістю Великого Гете, твори якого має кожна бібліотека. Ми чекаємо на Вас!
До відома:
Свою творчість Гете називав «фрагментами величезної сповіді». І справді: в кожному із героїв творів Йоганна Вольфганга Гете відобразилися перипетії життя і духовних пошуків самого поета. Нещасливе кохання Гете відображене в образі молодого страждальця Вертера. А роздуми зрілого чоловіка про життєві спокуси і пошук краси та гармонії – в останніх розділах трагедії «Фауст» – найбільшому художньому досягненні Гете, над яким він працював майже все життя з 1773 по 1831 роки. Образ ученого-чарівника Фауста, взятий з народної легенди, в драмі Гете зазнає складної еволюції, втілює суперечливий розвиток світогляду самого поета і боротьбу ідей, властиву бурхливій епосі кінця 18 – початку 19 ст. Служіння науки народові, глибока віра в творчі сили людини, в краще майбутнє є ідейним висновком поеми.
Гете був глибоко переконаний, що істинна поезія має йти від серця і бути плодом власного життєвого досвіду, а не переписуванням давніх зразків. Це переконання стало його головним творчим принципом. Окрім літературно-поетичних шедеврів, Гете залишив праці з біології, оптики, акустики, мінералогії.
Дослідники підрахували, що Гете написав понад 1600 віршів. Його твори народжувалися як відгук на безпосередні життєві враження і переживання. А твір Гете «Фауст», найвеличніший художній пам'ятник світової культури, зберігає свою актуальність і в наші дні. Високий гуманізм, творчий пошук, поезія труда та пафос творення, що прославлені у найвизначнішій трагедії, безмежна віра у краще майбутнє, роблять її близькою всьому людству, яке бореться за свободу та щасливе майбуття народів. У цьому – глибокий життєствердний гуманізм його творів.
Історія не дає нам свідчень про безпосередні прижиттєві стосунки українських митців з Гете. Проте відомий цікавий факт, що у 1759 році в домі батьків Гете бував Григорій Орлик – син гетьмана Пилипа Орлика. Він услід за батьком, наполегливо продовжував справу Івана Мазепи, шукаючи прихильників української незалежності в Європі.
Його життя і діяльність нерозривно пов'язані з великим катаклізмом, котрий перетворив - під гуркіт війн і революцій - Європу феодальну, дворянсько-монархічну на Європу буржуазно-капіталістичну.
Джерело: управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації