17 листопада - Всесвітній день боротьби з хронічними обструктивними захворюваннями легень
Хронічні обструктивні захворювання легень хронічний обструктивний бронхіт та емфізема легень) – одна з найважливіших проблем сучасної охорони здоров’я. Вона актуальна у цілому світі в зв’язку з постійно зростаючою захворюваністю і смертністю від цієї патології.
За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, ХОЗЛ (хронічні обструктивні захворювання легень) є четвертою причиною смертності у світі, від якої щороку помирає 2,75 млн людей. За оцінками ВООЗ в даний час від цієї хвороби страждає понад 210 мільйонів чоловік.
За прогнозами, до 2030 року ХОЗЛ стане третьою за значимістю причиною смерті в усьому світі. ХОЗЛ буде забирати вже 6 млн життів на рік, і вийде на третє місце серед причин смертності.
Смертність від ХОЗЛ зростає швидше, ніж від інших глобальних хвороб, крім СНІД. ХОЗЛ стає однією з основних причин смертності як у розвинутий країнах, так і в країнах Східної Європи. У Європі від ХОЗЛ щороку помирає близько 200-300 тисяч чоловік.
У світі зареєстровано біля 44 млн випадків захворювань ХОЗЛ. У Європі від ХОЗЛ страждає 4-10% населення, в Україні - 4,0-6,2% населення, але ці дані фахівці вважають заниженими. Серед хвороб органів дихання ХОЗЛ залишили позаду такі захворювання, як рак легень та туберкульоз.
Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) - це хвороба легень, для якої характерно стійке порушення руху повітряного потоку з легенях. Це недостатньо діагностована хвороба легенів, яка загрожує життю хворого, перешкоджає нормальному диханню і повністю невиліковна.
Найпоширенішими симптомами ХОЗЛ є задишка (або відчуття браку повітря), патологічне мокротиння (суміш слини і слизу в дихальних шляхах) і хронічний кашель. В міру поступового розвитку хвороби може значно утруднятися щоденна фізична активність, така як підйом на декілька сходинок по сходах або перенесення валізи.
Основною причиною розвитку ХОЗЛ є тютюновий дим (включаючи вдихання вторинного тютюнового диму, або пасивне куріння).
Інші фактори ризику включають:
- забруднення повітря всередині приміщень (наприклад, в результаті використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
- забруднення атмосферного повітря;
- наявність пилу та хімічних речовин на робочих місцях (випаровувань, подразнюючих речовин і димів);
- часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві.
За прогнозами, якщо не будуть прийняті термінові заходи, спрямовані на зменшення основних факторів ризику, особливо на зниження споживання тютюну, загальна смертність від ХОЗЛ в найближчі 10 років зросте більш ніж на 30%.
Основними завданнями в профілактиці ХОЗЛ є наступне:
профілактика гострих респіраторних захворювань та грипу,
своєчасне щеплення від інфекційних захворювань (краснуха, кір, грип, туберкульоз),
профілактика шкідливих умов праці та проживання,
запобігання та лікування куріння (90% хворих ХОЗЛ – колишні чи теперішні курці),
популяризація здорового способу життя,
своєчасне флюорографічне обстеження легень,
своєчасне звернення до лікаря та розпочате раннє лікування дає змогу призупинити розвиток ХОЗЛ, а в деяких випадках і ліквідувати захворювання.
Джерело: Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» Святошинського району м. Києва